Księgowość w przedsiębiorstwie

Mniejsze jak i większe przedsiębiorstwa coraz rzadziej decydują się dzisiaj na samodzielną księgowość. Jedną z przyczyn są dynamiczne zmiany w przepisach podatkowych, które między innymi wymuszają korzystanie z plików JPK przez przedsiębiorców.

Najczęściej zatrudniane jest więc przez nie biuro rachunkowe, które przeważnie kompleksowo obsługuje firmę, zajmując się nie tylko księgowością, ale również innymi kwestiami finansowymi oraz dokumentacją.

Forma współpracy

Warto zauważyć ,ze współpraca z biurem rachunkowym może przyjąć różne formy. Zwykle biuro zajmuje się po prostu prowadzeniem księgowości jak i wszelką dokumentacją finansową. Zdarza się jednak, że biuro rachunkowe jedynie udziela porady księgowej danej firmie, która samodzielnie rozwiązuje większość spraw.

Najczęściej wybór formy współpracy zależy od zleceniodawcy. Biura przeważnie oferują bowiem zarówno prowadzenie księgowości jak i tylko pojedyncze porady księgowe. Oba rozwiązania zdają się mieć swoje mocne strony. Korzystając z kompleksowego prowadzenia księgowości i pełnej obsługi dokumentacji finansowej, dane przedsiębiorstwo nie musi w ogóle zajmować się tymi kwestiami. Z drugiej strony, jeśli współpraca polega jedynie na korzystaniu z porad księgowych, zwykle koszty są o wiele mniejsze.

Pomyłki w księgowości

Jak w każdej dziedzinie, również w księgowości zdarzają się pomyłki. Warto podkreślić, że w tym przypadku są one kosztowne. Poza tym, mogą implikować poważne konsekwencje prawne dla właścicieli i menadżerów poszczególnych przedsiębiorstw. Prawdopodobieństwo wystąpienia błędu rośnie, jeśli księgowością nie zajmują się profesjonaliści.

Z tego właśnie powodu, każde przedsiębiorstwo powinno skorzystać z jednego z dwóch rozwiązań. Jedno z nich to prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe. Drugim rozwiązaniem jest natomiast zatrudnienie na etacie profesjonalisty z dziedziny księgowości oraz szerzej rozumianych finansów.

Poszukiwania biura rachunkowego

Poszukując biura rachunkowego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na opinie ludzi z branży. Warto nawiązywać współpracę z fachowcami, którzy cieszą się uznaniem w środowisku. Najlepiej zasięgnąć opinii znajomych przedsiębiorców korzystających z usług biura rachunkowego. Jeśli z jakiś powodów nie jest to możliwe, pomoc można znaleźć w internecie, chociażby na forum dla przedsiębiorców, na którym dzielą się oni rozmaitymi doświadczeniami.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *