Ładowanie

POZNAJ KLUCZOWE OBJAWY CHOROBY POCHP

POZNAJ KLUCZOWE OBJAWY CHOROBY POCHP

Według szacunków na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc choruje około 2 milionów Polaków. Wciąż jednak można zaobserwować niski poziom wiedzy na temat tej choroby, co skutkuje tym, że wiele osób zbyt późno zgłasza się do lekarza. Tymczasem im wcześniej zostanie rozpoznana choroba, tym większa jest szansa na jej właściwe leczenie i zmniejszenie ryzyka poważnych konsekwencji tej choroby, jak inwalidztwo czy przedwczesna śmierć. Dowiedz się zatem, jakie są objawy choroby POChP i co należy zrobić, gdy je u siebie zaobserwujesz.

CZYM JEST POCHP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest chorobą wywołana przez stan zapalny w układzie oddechowym, prowadzącą do nieodwracalnego uszkodzenia dróg oddechowych i płuc. Może się rozwijać latami, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów, w końcu jednak rzutując na całe życie chorego.

TO JEST WAŻNE:

POChP to – zgodnie z klasyfikacją WHO – trzecia najczęstsza przyczyna umieralności na świecie. Choroba bardzo często prowadzi również do inwalidztwa (niesamodzielności życiowej).

Chorobę wywołują m.in. palenie tytoniu i szkodliwe czynniki środowiskowe, w tym pyły i gazy. Dlatego można wyróżnić kilka grup ryzyka POChP, do czego za chwilę wrócimy.

Warto również zaznaczyć, że POChP jest chorobą nie tylko układu oddechowego, ale całego organizmu, mającą negatywny wpływ na wszystkie procesy życiowe. Mogą jej także towarzyszyć inne choroby, takie jak: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zespół metaboliczny, cukrzyca, osteoporoza, rak płuca czy refluks żołądkowo-przełykowy.

W kontekście POChP coraz częściej mówi się o negatywnym wpływie tej choroby na psychikę chorego. Postępująca niesamodzielność, uzależnienie się od pomocy innych, nierzadko konieczność przerwania kariery zawodowej i unikanie wychodzenia z domu (z powodu trudności z pokonaniem nawet kilkuset metrów o własnych siłach) zwiększają ryzyko zaburzeń psychicznych, włącznie z depresją.

OBJAWY PRZEWLEKŁEJ OBTURACYJNEJ CHOROBY PŁUC

POChP może przez długi czas rozwijać się bezobjawowo lub skąpo-objawowo. Mimo to istnieje kilka objawów charakterystycznych dla tej choroby, które powinny wzmóc czujność i skłonić do skonsultowania się z lekarzem:

  • Przewlekły kaszel – w odróżnieniu od kaszlu astmatycznego nie ma charakteru napadowego, utrzymuje się przez długi czas, zarówno w ciągu dnia, jak i rano i wieczorem. Potęguje go kontakt z czynnikami drażniącymi, np. dymem papierosowym.
  • Duszność – pojawiająca się w trakcie lub po wysiłku fizycznym, a w zaawansowanym stadium choroby także w fazie spoczynkowej.
  • Obniżona tolerancja wysiłkowa – zwiększona męczliwość, brak sił, trudności z wykonywaniem nawet podstawowych czynności (ubieranie się, mycie, sprzątanie, spacerowanie etc.).
  • Odkrztuszanie plwociny – czyli wydzieliny z płuc, czasem o ropnym charakterze, która może również zawierać skrzepy krwi (to sygnał alarmowy, który powinien skłonić do pilnej wizyty u lekarza).

Więcej o objawach choroby POChP czytaj na stronie internetowej https://oddychajmy.pl.

GRUPY RYZYKA POCHP

Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc najczęściej diagnozuje się u osób po 40. roku życia, które palą lub paliły wyroby tytoniowe (w tym były narażone na bierne palenie). Każda taka osoba obserwująca u siebie wymienione wyżej objawy choroby POChP powinna profilaktycznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i ewentualnie poddać dalszej diagnostyce.

POChP coraz częściej diagnozuje się również u osób, które nigdy nie paliły, natomiast były narażone na inne czynniki chorobotwórcze w związku z wykonywaną pracą zawodową (pyły, gazy, opary chemiczne, zanieczyszczone powietrze). Można tutaj wymienić m.in. górników, hutników, metalurgów, pracowników zakładów chemicznych, operatorów maszyn budowlanych, kosmetyczki, sprzątaczki czy rolników.

CO ZROBIĆ, GDY ZAOBSERWUJESZ U SIEBIE OBJAWY CHOROBY POCHP?

Jeśli masz opisane wcześniej objawy, a w dodatku znajdujesz się w grupie ryzyka POChP, to umów się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Badanie osłuchowe i wywiad środowiskowy pozwolą lekarzowi podjąć decyzję o ewentualnym skierowaniu Cię na konsultację do poradni pulmonologicznej.

Diagnostyka POChP bazuje na badaniu spirometrycznym, które pozwala stwierdzić, czy u pacjenta nie nastąpiło utrwalone zwężenie oskrzeli – charakterystyczne dla Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.

POCHP TO CHOROBA, KTÓREJ NIE MOŻNA WYLECZYĆ

POChP jest chorobą, której nie można wyleczyć. Istnieją natomiast terapie, które mają na celu przede wszystkim zmniejszenie nasilenia objawów POChP, a tym samym umożliwienie choremu utrzymania przyzwoitego komfortu życia, kontynuowania kariery zawodowej oraz samodzielnego funkcjonowania.

Opublikuj komentarz