Ładowanie

SKANOWANIE ZĘBÓW. CZYM JEST TZW. CYFROWY WYCISK?

SKANOWANIE ZĘBÓW. CZYM JEST TZW. CYFROWY WYCISK?

Współcześnie skanery wykorzystywane są powszechnie w wielu dziedzinach nauki i techniki. W zależności od realizowanych zadań są odpowiednio przystosowywane. W stomatologii od niedawna zaczęto stosować skaner wewnątrzustny, który umożliwia stworzenie cyfrowego wycisku. Ta technologia wprowadziła zmiany, dzięki którym prace protetyczne mogą dziś powstawać w ciągu jednej wizyty.

CYFROWY WYCISK A WYCISK TRADYCYJNY

Jeszcze do niedawna wycisk wykonywano przy użyciu klasycznej metody pośredniej, a ściślej przy zastosowaniu masy wyciskowej. Proces pobierania takiego wycisku wiązał się z dyskomfortem dla pacjenta. Bywało i tak, że w jego trakcie występowały duże trudności, jak np. silne odruchy wymiotne u pacjentów w odpowiedzi na właściwości masy wyciskowej.

Jakość wycisku determinuje jakość przyszłej pracy protetycznej. To od niego w dużej części zależy, jak uzupełnienie będzie wyglądało i czy będzie zgodne z naszym naturalnym uzębieniem. A zatem kluczowa jest jego dokładność.

Wycisk cyfrowy, inaczej nazywany optycznym lub wirtualnym zrewolucjonizował współczesną protetykę. Gwarantuje on bowiem niezwykłą precyzję, a jego pobranie trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga użycia masy wyciskowej. A to wszystko dzięki nowoczesnej technologii, w jakiej powstał cyfrowy skaner 3D.

JAK POWSTAJE CYFROWY WYCISK?

Wycisk optyczny pobierany jest przy wykorzystaniu wewnątrzustnego skanera 3D. Urządzenie to z niezwykłą precyzją i w bardzo krótkim czasie tworzy model naszego uzębienia. Obraz modelu przesyłany jest do komputera i widoczny na podłączonym do niego monitorze. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia stomatologom pracę z wyciskiem oraz komunikację z pacjentem podczas jej trwania. Uzupełnienia w takim systemie mogą bowiem powstać już podczas jednej wizyty w gabinecie – bez konieczności wysyłania wycisku do laboratorium i czekania na gotową pracę protetyczną wykonaną przez technika.

PRAKTYCZNE WYKORZYSTANIE CYFROWEGO WYCISKU

Wycisk wirtualny stanowi podstawę do budowy uzupełnień protetycznych. Skaner 3D w połączeniu z komputerowym wspomaganiem projektowania i wytwarzania – systemem CAD/CAM – umożliwia wykonanie wysokiej jakości prac protetycznych takich jak np. mostykorony CEREClicówki czy coraz popularniejsze wypełnienia typu onlayoverlay oraz inlay.

Jednym słowem, jak zapewnia nasz rozmówca, lekarz stomatolog z Kliniki Unimedex w Szczecinie: „Dzięki cyfrowemu wyciskowi leczenie może być przeprowadzone w małoinwazyjny i bardzo efektowny sposób”.

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z ZASTOSOWANIA CYFROWEGO WYCISKU

Wycisk optyczny, o czym już wspominaliśmy wyżej, gwarantuje niezwykłą precyzję w odwzorowywaniu naszego uzębienia, czego nie można powiedzieć o wycisku klasycznym. Ten powstaje bowiem z bardzo plastycznej masy, która w trakcie zastygania może wpływać na zmianę parametrów wycisku. Duże znaczenie dla dokładnoci wycisku ma również możliwość wystąpienia błędów, jakie przecież zdarzają się podczas manualnego wykonywania uzupełnień.

Leczenie protetyczne na podstawie wirtualnego wycisku 3D można zaplanować i ustalić, a jego wynik nie zaskoczy nikogo. Mało tego zarówno specjalista, jak i sam pacjent mają dostęp do projektu pracy protetycznej wyświetlanej na monitorze komputera. Jest zatem jeszcze szansa na to, aby na spokojnie ocenić rezultat pracy systemu i w razie potrzeby wprowadzić konieczne modyfikacje.

Cyfrowy wycisk można także w łatwy sposób przechowywać na wybranym nośniku i w każdym momencie wykorzystać ponownie.

Opublikuj komentarz