Ładowanie

LASERY OKULISTYCZNE. MOŻLIWOŚCI I WYKORZYSTANIE

LASERY OKULISTYCZNE. MOŻLIWOŚCI I WYKORZYSTANIE

Technologia laserowa to jedna z najcenniejszych zdobyczy współczesnej okulistyki. Dzięki laserom, czyli skoncentrowanym wiązkom energii świetlnej o odpowiednio dobranej długości fali, leczenie niektórych chorób oczu przebiega obecnie znacznie sprawniej niż kiedyś. Laser jest narzędziem znacznie bardziej sterylnym i precyzyjnym narzędziem niż skalpel. Pożądany efekt uzyskuje się szybciej, szybsza jest też rekonwalescencja. A co konkretnie da się osiągnąć?

Pierwsze lasery w okulistyce zaczęły być implementowane już w latach 60. XX wieku, i to – co ciekawe – w Polsce. Były to jednak zaledwie pierwsze kroki i na szerszą skalę laseroterapię oczu stosuje się dopiero od lat 80. Kolejne, coraz to doskonalsze generacje urządzeń, których dystrybucją w naszym kraju zajmuje się firma Poland Optical, pozwalają współcześnie korzystać z dobrodziejstw aż kilku rodzajów lasera. Chodzi tu przede wszystkim o:

  • lasery yagowe – używane głównie w leczeniu jaskry i zaćmy,
  • lasery excimerowe – stosowane w operacyjnej korekcji wad wzroku,
  • lasery argonowe – niezwykle pomocne w terapii schorzeń siatkówki.

NA CZYM POLEGAJĄ LASEROWE ZABIEGI OKULISTYCZNE

Istotą laseroterapii jest skierowanie wysokoenergetycznej wiązki w precyzyjnie wyznaczone komórki, które w wyniku tego ulegają odparowaniu. Ich ewentualne pozostałości zostają rozpuszczone przez obecne naturalnie w organizmie enzymy. W zależności od konkretnego problemu i oczekiwanych rezultatów takie celowe niszczenie tkanek może służyć rozmaitym celom.

LECZENIE WAD WZROKU

W przypadku korekcji krótko- lub dalekowzroczności (od -13 do +6 dioptrii), jak również astygmatyzmu na przykład dzięki laserowi pozbyć się można komórek zniekształcających rogówkę tak, że obraz padający na siatkówkę skupia się nieprawidłowo. Pozwala to praktycznie z dnia na dzień odzyskać zdolność wyraźnego widzenia, sama procedura zaś jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów laserowych w okulistyce.

JASKRA I ZAĆMA

Laser może też pełnić zadanie skalpela chirurgicznego, służącego np. do stworzenia perforacji niezbędnej dla swobodnego przepływu cieczy w oku w sytuacji zbyt wysokiego ciśnienia śródgałkowego, co wykorzystuje się choćby w leczeniu jaskry. Laserowym „skalpelem” dostać się też można do soczewki oka zmętniałej na skutek postępującej zaćmy. Dzięki ogromnej precyzji struktury podtrzymujące soczewkę pozostają przy tym nienaruszone, dzięki czemu sztuczna soczewka wszczepiana w miejsce tej zmętniałej „przyjmuje się” lepiej i szybciej.

CHOROBY SIATKÓWKI

Celowo wytwarzane przy użyciu lasera mikrourazy stymulują zachodzenie w oku procesów naprawczych, których efektem są zrosty i blizny, które „sklejają” siatkówkę w sytuacji jej przedarcia czy odwarstwienia. Aby zapobiec temu ostatniemu u wcześniaków – a tym samym uratować im wzrok – laserem można również zniszczyć obszar siatkówki niepotrzebnie odbierający tlen i substancje odżywcze prawidłowo funkcjonującym strukturom. Podobny mechanizm wykorzystuje się także w leczeniu retinopatii cukrzycowej.

Opublikuj komentarz