Ładowanie

CZY TERAPIA GRUPOWA JEST SKUTECZNA ?

CZY TERAPIA GRUPOWA JEST SKUTECZNA ?

Większość osób twierdzi że najbardziej leczącą formą psychoterapii jest terapia indywidualna w której tworzymy relację terapeutyczną z psychologiem. To jest prawdą jeśli czynnikiem leczącym jest właśnie relacja, terapia grupowa zaś oddziałuje zupełnie inaczej i w wielu przypadkach jest bardziej skuteczna niż terapia indywidualna. Jakie problemy leczy terapia grupowa i jak może nam skutecznie nieść pomoc.

Relacja z terapeutą w terapii indywidualnej jest najważniejsza to w terapii grupowej najważniejsza jest relacja z pozostałymi uczestnikami. Jak sama nazwa wskazuje terapia grupowa odbywa się w grupie osób która ma relatywnie zbliżone problemy i których dotyczy ta sama tematyka. W jednych przypadkach lecząca będzie kontakt z terapeutą to w grupie leczące będą relacje z pozostałymi uczestnikami.

Grupa to naturalne środowisko w jakich na co dzień się obracamy, to właśnie już od czasów dzieciństwa doświadczamy życia w grupie, są to lepsze i gorsze wspomnienia, doświadczamy pozytywnych jak i negatywnych emocji, przeżywamy zranienia i wykluczenia z grupy. Tak jak zostały te emocje spowodowane w grupie tak w grupie mogą być później wyleczone. Ludzka natura dąży do relacji z grupą, gdy jesteśmy odepchnięci od grupy czujemy osamotnienie. Problemy z nawiązywanie bliskich relacji w wielu przypadkach wiąże się z traumatycznymi przeżyciami w relacjach z grupą.

Nie mając możliwości w codziennym życiu, to właśnie terapia grupowa okazuje się naturalnym i bezpiecznym przystankiem gdzie od nowa będziemy mogli zbudować mosty pozytywnych relacji. Grupa to miejsce gdzie będziemy mogli ponownie wypróbować nowe metody nawiązywania relacji, uczenia się zaufania do drugiego uczestnika, zrozumienia że inni podobnie jak my cierpią w różnym stopniu podobne problemy i również chcą lepiej doświadczać swoje relacje. Nauka tworzenia relacji w terapii przenosimy później na codzienny grunt życia.

Warto wiedzieć że wiele osób które odbywają terapię indywidualną mają bardzo duże szanse na sukces w zakończeniu terapii gdy posiadają pozytywne wsparcie swojej grupy społecznej, rodzina i bliscy przyjaciele to nieodzowny składnik do udanej terapii każdego z nas. Zdarza się jednak że dana osoba nie ma takiego wsparcia pośród najbliższych, kieruje się je wtedy na terapię grupową jako wzmocnienia i zmniejszenia uczucia samotności oraz zwiększenia poczucia przynależności. Jest to potwierdzenie jak ważna i skuteczna może być terapia grupowa zarówno samodzielnie jak i uzupełniająca terapii indywidualnej.

Grupa wywołuje wiele pozytywnych czynników u uczestników, w tym: • Odtworzenie grupy rodzinnej w pozytywnym odbiciu • Przeżycie oczyszczenia – wewnętrznego katharsis • Nauka i ulepszenie relacji społecznych • Umiejętność mówienia o emocjach i swoich potrzebach • Umiejętność słuchania i rozumienia innych osób • Lepsze zrozumienie siebie i emocji • Psychoedukacja

Niezwykle ważne a może i najważniejsze jest sama chęć osoby uczestniczącej w przemianach osobowościowych, nadzieja to coś co możemy nabyć podczas terapii grupowej, patrząc na osoby które mają podobne problemy i zmieniające swoje życie powoduje że sami zaczynamy patrzeć z nadzieją na zmianę własnego życia.

Uczestniczenie w terapii grupowej to także większa świadomość tego jak działa nasza psychika i jakim regułom podlega, Znajomość tego co wcześniej było nieznane powoduje że przestajemy się bać. Zrozumienie procesów to nadanie im ram normalności powoduje że mniej się boimy i realniej patrzymy na problemy.

Grupa może dać niesamowitą ilość pozytywnej energii, odtworzenia poprawnych relacji z bliskimi osobami, zrozumienia swoich cech osobowościowych i patrzenia pozytywniej na swoją teraźniejszość i przyszłość.

Zapraszamy Państwa do terapii grupowej w poradni psychologicznej „CO Tam?” https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/psychoterapia-grupowa/ Nasza poradnia oferuje kompletne wsparcie terapeutów psychologów i psychiatrów zlokalizowane w mieście Warszawa w dzielnicach Bemowo i Targówek. Terapia grupowe to cotygodniowe spotkania 90 minutowe na której spotkacie się z osobami o zbliżonych problemach którzy dzięki wsparciu doświadczonego terapeuty mogą zmienić swoje życie na lepsze.

Opublikuj komentarz