Ładowanie

JAK POSKROMIĆ STRACH PRZED DENTYSTĄ?

JAK POSKROMIĆ STRACH PRZED DENTYSTĄ?

Boli Cię ząb, ale już na samą myśl o wizycie u stomatologa – przestaje? Pewnie jesteś w grupie ludzi, którzy cierpią na ogromny strach przed wizytą u dentysty! Co ciekawe takich osób w Polsce jest bardzo wielu. Więc jak sobie poradzić z paraliżującym nas lękiem?

DENTOFOBIA

Jest to fobia, w której boimy się podjąć leczenia stomatologicznego. Statystycznie aż 15% ludzi podaje, że lęk przed dentystą skutecznie uniemożliwia im skorzystanie z leczenia.

STOMATOLOG DIABEŁ WCIELONY

Niektórym na samą myśl o dentyście robi się słabo. Jednak nie ma co panikować. Z dentofobią można sobie poradzić. Oczywiście nie jest to sytuacja jak podczas leczenia lęku przed wodą, gdy po jakimś czasie strach może zamienić się w uczucie przyjemności płynącej z taplania się w wodzie. Pogódźmy się z tym, że wizyta u dentysty zawsze będzie powodowała dyskomfort.

JAK SOBIE PORADZIĆ?

Jeśli nasz lęk jest znaczny, ale nie paraliżujący możemy zastosować różne techniki, aby zmniejszyć nasze pokłady strachu:

  • Wizualizacja wizyty – wyobraźmy sobie pozytywny przebieg wizyty, że wszystko poszło gładko i bez katuszy.
  • Afirmacje – możemy sobie zapisać i powtarzać afirmację, które obniżą w nas strach. Przykładowa: „Lubię chodzić do dentysty”. Początkowo może się to wydawać głupie, ale udowodniono naukowo, że afirmacje działają!
  • Metoda kija i marchewki – gdy odnajdziemy gabinet stomatologiczny, to wejdźmy tam i przejdźmy wizytę, ciągle myśląc o tym, jak będziemy się doskonale czuć po wyjściu od dentysty, gdy pozbędziemy się naszego problemu, który nas przyprowadził w to miejsce.

TERAPIA

Jednak dla tych, którym dentysta ukazuję się jako wizja tortur i rozpaczy a na jego widok momentalnie mdleją, zostaje psychoterapią, bądź wizyta u psychologa. Nie ma się co martwić tym, że udajemy się do specjalisty po pomoc, w końcu po to on jest.

PODSUMOWANIE

Więc jak sobie radzić ze strachem? Nie ma innej opcji niż wyjść mu naprzeciw. Mówi się, że 99% tego, czego się boimy – nigdy się nie ziści. Więc jeśli nasz lęk nie jest paraliżujący, to możemy dzięki pozytywnym nastawieniu i różnym innym technikom wyjść mu naprzeciw. Gdy lęk jest bardzo nasilony, należy udać się do specjalisty, który pomoże się nam z problemem rozprawić. Pamiętajmy, że u dentysty można dostać lizaka lub odznakę za bycie dzielnym!

Opublikuj komentarz