Ładowanie

NA CZYM POLEGA PSYCHOTERAPIA?

NA CZYM POLEGA PSYCHOTERAPIA?

Obecny świat, poza ogromem możliwości, które nam oferuje, niesie ze sobą tez wiele nowoczesnych problemów. W wielu przypadkach sami nie potrafimy sobie z nimi poradzić – z częścią z nich po prostu nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności, są one obce i coraz bardziej przytłaczają część z nas. Jakie rozwiązanie w takim przypadku może okazać się skuteczne? Jest to właśnie psychoterapia.

Czym ona jednak jest? W najprostszych słowach jest to stosowanie metod psychologicznych, oczywiście za pomocą kontaktów między dwoma (lub więcej) osobami, w celu pomocy w rozwiązaniu ich wszelakich problemów, z którymi obecnie się borykają. Jak widać – jest to określenie niezwykle szerokie. Często skutki, które chce się za jej pomocą osiągnąć, dzieli się na poprawę zdrowia psychicznego pacjenta, naprawę, rozwój czy polepszenie relacji danej osoby lub poradzenie sobie z takimi problemami, jak np. natarczywe zachowania, emocje czy myśli danego pacjenta. Spotyka się on z jednym (lub w razie potrzeby – z kilkoma) terapeutami, którzy prowadzą psychoterapię. Co ważne, w psychoterapii stroni się od rozwiązań stricte medycznych, czyli leków.

W JAKICH PRZYPADKACH POMAGA PSYCHOTERAPIA?

Jak już wspominaliśmy, jest to skuteczne rozwiązanie w przypadku wielu problemów, z którymi mierzą się pacjenci. Najczęściej jednak należą do nich:

  • Problemy losowe – od utraty pracy po stratę kogoś bliskiego – i niemoc poradzenia sobie z nimi.
  • Problemy z poradzeniem sobie z sytuacjami wywołującymi stres.
  • Problemy w związku.
  • Problem współuzależnienia.
  • ADHD.
  • Fobie, leki społeczne i inne problemy lękowe.
  • Stany depresyjne.
  • Wszelakie zaburzenia osobowości.
  • Nerwice – w tym. Np. bezsenność.
  • Anoreksja, bulimia i inne zaburzenia związane z odżywianiem.

To oczywiście tylko część z problemów, w przypadku których psychoterapia jest rozwiązaniem skutecznym.

CZY PSYCHOTERAPIA JEST SKUTECZNA?

To pytanie, które wiele osób sobie zadaje, gdy słyszy o leczeniu tą metodą. W końcu stroni się tutaj od leków, do tego wielu osobom taka forma kojarzy się ze zwykłymi rozmowami i przytakiwaniem psychoterapeuty. Jest to błędne podejście. Rolą psychoterapeuty jest zrozumienie pacjenta, poznanie go, a następnie uświadomieniu mu co tak naprawdę i kiedy się z nim dzieje, jak on funkcjonuje i jak to przekłada się na jego obecne problemy. Co ważne, nie zawsze są to rozmowy miłe. Warto jednak podkreślić, że psychoterapeutą zawsze przyjmuje postawę neutralną, a jego celem nie jest atak, lecz uświadomienie pewnych aspektów. Wracając jednak do początkowego pytania – tak, psychoterapia jest metodą skuteczną i nie powinno zwracać się uwagi na nieprawdziwe mity, które wokół niej cały czas krążą. Jest ich na szczęście jednak coraz mniej.

Jak wybrać psychoterapeutę?

Na pewno nie jest to decyzja łatwa, lecz kluczowa. Zawsze w końcu możemy trafić na osoby lepsze oraz gorsze w profesji, która wykonują. Oprzemy się tutaj na Psychodynamicznym Centrum Terapeutyczno-Szkoleniowym, ośrodku, który pomógł już setkom pacjentów i ma swoje filie w Lublinie, Rzeszowie oraz Warszawie.

Czemu akurat oni? Wynika to z faktu, że psychoterapeuci z tego ośrodka kształcili się w najlepszych do tego miejscach w naszym kraju – albo w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, albo Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, też w Krakowie. Prowadza oni również stałą współpracę ze specjalistami z takich ośrodków jak Pracowania Dialogu czy Laboratorium Psychoedukacji.

To nie wszystko, specjaliści z tego ośrodka są certyfikowani przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Dzięki temu możemy być pewni, że uzyskali oni w toku swojej edukacji solidną porcję sprawdzonej wiedzy, którą ciągle rozwijają nie tylko w praktyce zawodowej, ale również poprzez współpracę z innymi doświadczonymi psychoterapeutami. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie – Psychodynamiczne Centrum Szkoleniowo-Terapeutyczne działa na naszym rynku od 2006 roku! Te kilkanaście lat doświadczenia sprawia, że jest to miejsce idealne dla osób, które w skuteczny sposób chcą walczyć ze swoimi problemami.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami ich oferty oraz z metodami działania na stronie www.pcts.com.pl. Jesteśmy pewni, że z takim wsparciem walka z problemami zakończyć może się tylko sukcesem!

Opublikuj komentarz