Ładowanie

JAK PRZESTAĆ PIĆ?

JAK PRZESTAĆ PIĆ?

Bycie abstynentem nie jest kwestią silnej woli ani samozaparcia. Dla osób, które nie są uzależnione od alkoholu, wybór pomiędzy pić a nie pić jest prosty. Doskonale wiedzą oni bowiem, że nie sięgając po napoje wysokoprocentowe nie będą mieć problemu. Problem mają jednak alkoholicy. Ciężko im wytrwać w trzeźwości i nie sięgać po alkohol. Nie wystarczy podjąć męską decyzję „nie piję”. Trzeba wiedzieć jak sobie pomóc. Jak walczyć z nałogiem.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Alkoholizm nie wynika z braku silnej woli osoby pijące. Alkoholizm rozwija się najczęściej na podstawie przyjemności jaką zaznają osoby spożywające alkohol po jego konsumpcji. W życiu alkoholika istnieją tylko i wyłącznie myśli związane z piciem. „Muszę się napić” – zdanie ciągle brzmiące w głowie. Niestety, takiej osobie nie pomogą ani prośby ani groźby. Zawstydzanie straszenie, wymuszanie obietnic czy nawet stosowanie kar niestety również nie pomogą. Co gorsza – w walce z alkoholem nie pomogą nawet zabiegi, odtruwanie, wszywki alkoholowe ani żadne leki. Alkoholizm to przewlekła choroba. Jedynym sposobem na jej wyleczenie jest udział w psychoterapii. Ośrodki terapii takie jak pomagają wielu rozwiązać problem. Są wsparciem nie tylko dla samego alkoholika ale i dla jego bliskich, rodziny.

NIE MYŚL CIĄGLE O TYM

Ciągłe myślenie i wyszukiwanie sposobu, który pozwoli Ci przestać pić niestety nie pomoże. Nie ma lekarstwa ani magicznego zaklęcia, które przy pomocy pstryknięcia palca, w kilka sekund wyleczy Cię z alkoholizmu. Ta myśl krążąca w głowie 24 godziny na dobę sprawi, że napijesz się szybciej niż Ci się wydaje. Wydaje Ci się, że myślisz o tym by się nie napić. A tak naprawdę, ciągle myślisz o kolejnej butelce alkoholu. W tym wypadku, zbyt mocne chęci nie pomogą. Będziesz stawiać opór sam sobie. Musisz wyluzować. Skupić się na tym co jest tu i teraz. Na najbliższych godzinach. Nie próbuj za wszelką cenę naprawić wszystkich szkód w jednym momencie. Musisz postarać się zająć czymś innym – skierować swoje myśli na inny tor, który pozwoli Ci wytrwać w abstynencji.

Opublikuj komentarz