Ładowanie

DOMOWE SPOSOBY NA GRYPĘ ŻOŁĄDKOWĄ

DOMOWE SPOSOBY NA GRYPĘ ŻOŁĄDKOWĄ

Choroba wirusowa, znana powszechnie pod nazwą grypy żołądkowej lub jelitowej, jest przypadłością bardzo nieprzyjemną. Trudno się przed nią ustrzec, nie istnieje też żadne konkretne leczenie, gdy schorzenie nas dopadnie. Istnieje za to wiele domowych sposobów, mających pomóc w złagodzeniu objawów choroby oraz przyspieszających rekonwalescencję.

Okazuje się jednak, że nie wszystkie z domowych sposobów na grypę żołądkową, rzeczywiście są pomocne. Jak rozpoznać cenne rady od powielanych błędów? Oto ocena najpopularniejszych rozwiązań, stosowanych w czasie wirusowego zakażenia układu pokarmowego.

NAPOJE GAZOWANE ŁAGODZĄ OBJAWY GRYPY ŻOŁĄDKOWEJ – FAŁSZ

Grypa żołądkowa jest chorobą, polegającą na wniknięciu wirusów w błonę śluzową jelita i uszkodzeniu jej. Podrażnione jelito jest nie tylko bardziej podatne na działanie wirusów, lecz także o wiele bardziej delikatne. Napoje gazowane należą do produktów drażniących, zamiast więc złagodzić objawy, mogą je nasilić. Podobne działanie będzie mieć mleko oraz soki owocowe i warzywne, dlatego w czasie grypy żołądkowej należy przyjmować tylko neutralne dla układu pokarmowego płyny: letnią, niegazowaną wodę mineralną oraz herbatki ziołowe.

ROSÓŁ POSTAWI CIĘ NA NOGI – PRAWDA

Choć początkowe objawy grypy żołądkowej, do których należą uporczywe wymioty i silna biegunka, uniemożliwiają spożywanie jakichkolwiek posiłków, w ciągu dwóch pierwszych dób od wystąpienia symptomów, w dalszych dniach choroby z pewnością warto sięgnąć po bulion warzywny lub delikatny wywar na bazie mięsa drobiowego. Taka zupa z jednej strony jest lekkostrawna i nie podrażnia wymęczonego chorobą układu pokarmowego, z drugiej strony – posiada niezbędne substancje odżywcze, które dodadzą nam energii i pozwolą szybciej wrócić do pełni sił po przebytej chorobie.

NALEŻY STOSOWAĆ ŚRODKI PRZECIW BIEGUNCE, DOSTĘPNE BEZ RECEPTY – FAŁSZ

Mogłoby się wydawać, że przyjęcie leków, hamujących biegunkę, to dobre rozwiązanie, by zapobiec odwodnieniu organizmu. Niestety, nie sprawdza się to w przypadku walki z rotawirusami. Leczenie grypy żołądkowej polega przede wszystkim na łagodzeniu jej objawów, ale jeśli zażyjemy lekarstwa, w celu zahamowania biegunki, organizm nie będzie miał jak pozbyć się komórek, zakażonych wirusami i powrót do zdrowia będzie trwać znacznie dłużej. Jedyne środki farmakologiczne, jakie możemy przyjmować w czasie grypy żołądkowej, to leki przeciwgorączkowe (jeśli objawom towarzyszy wysoka gorączka) oraz probiotyki, przyspieszające odbudowę naturalnej flory bakteryjnej w jelitach.

TRZEBA CZĘSTO WIETRZYĆ POMIESZCZENIE, W KTÓRYM PRZEBYWA CHORY – PRAWDA

Wirusy, wywołujące grypę żołądkową, mają zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się. W związku z tym, że przenoszą się głównie drogą kropelkową, warto zadbać o świeże powietrze w otoczeniu chorego. Nie tylko wpłynie to na jego szybszy powrót do zdrowia, ale pomoże też uchronić się przed zarażeniem pozostałym domownikom.

TRZEBA JEŚĆ DUŻO OWOCÓW I WARZYW, BY UZUPEŁNIĆ WITAMINY – FAŁSZ

W trakcie grypy żołądkowej należy unikać wszelkich produktów spożywczych, mogących podrażnić przewód pokarmowy. Zawarte w owocach soki źle wpłyną na nadwyrężony organizm, warzywa z kolei w większości są produktami wzdymającymi. Aby szybciej zregenerować organizm po chorobie, należy stopniowo wprowadzać kolejne pokarmy, zaczynając od tych najbardziej lekkostrawnych. Pierwszym posiłkiem, jaki przyjmie chory, powinien być kleik ryżowy, gotowany na wodzie. Później do diety można wdrożyć sucharki, bulion i jogurty naturalne, a w dalszej kolejności chude gotowane mięso i warzywa gotowane na parze. W celu uzupełnienia elektrolitów i witamin, warto sięgnąć po specjalne środki, dostępne w aptece.

Jak widać – domowe sposoby na grypę żołądkową, to w większości trafione porady, do których warto się stosować, nie należy jednak bezgranicznie ufać babcinym mądrościom, bo niektóre z nich mogą nam bardziej zaszkodzić, niż pomóc. W leczeniu grypy żołądkowej należy kierować się zdrowym rozsądkiem i ogólną wiedzą o świecie, a jeśli mamy jakieś wątpliwości, zawsze można skonsultować się z lekarzem.

Artykuł opracowany na podstawie serwisu Gastryczne.pl

Opublikuj komentarz