Zmiana trybu życia

Każdy z nas pragnie żyć zdrowo. Nie każdy jednak wie, co to tak naprawdę znaczy. By zmienić na lepsze swój styl życia i cieszyć się lepszym samopoczuciem wystarczy przestrzegać paru prostych zasad. Podstawą zdrowego stylu życia jest prawidłowo zbilansowana dieta oraz regularne ćwiczenia.

Aby żyć zdrowo należy prawidłowo się odżywiać, ćwiczyć, odstawić używki, mieć czas na odpoczynek i sen, unikać stresu oraz systematycznie robić badania profilaktyczne. Przestrzeganie tych zasad nie tylko pozwala cieszyć się doskonałym samopoczuciem, ale również radykalnie zmniejsza ryzyko rozwoju wielu groźnych chorób.

Odpowiednia dieta

Jednym z filarów zdrowego stylu życia jest prawidłowa dieta. Nasze codzienne posiłki powinny być urozmaicone. Bardzo ważne jest by dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych takich jak: białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy oraz składniki mineralne.

Podstawę zdrowej diety powinny stanowić produkty zbożowe, ponieważ to one są najważniejszym źródłem energii. Codziennie należy też spożywać mleko, produkty wytwarzane z mleka oraz warzywa i owoce. Warto też ograniczyć ilości zjadanego mięsa, można go zastąpić innymi zdrowszymi produktami na przykład roślinami strączkowymi i rybami. Bardzo ważne jest by ograniczyć spożywanie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, soli, cukrów i słodyczy. Trzeba też pamiętać, że codzienna dieta powinna się składać z pięciu posiłków.

Aktywność fizyczna

Sama zmiana sposobu odżywiania nie przyniesie jednak oczekiwanych efektów. Musi być połączona z aktywnością fizyczną. Ćwiczenia nie tylko pomagają kontrolować masę swojego ciała, ale również zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na wiele bardzo groźnych schorzeń takich jak: nowotwory, cukrzyca, choroby układu sercowo–naczyniowego. Wysiłek wzmacnia nie tylko mięśnie, ale również kości i stawy, co jest szczególnie ważne w przypadku kobiet po menopauzie.

Według specjalistów dorosła osoba powinna ćwiczyć przynajmniej przez pół godziny dziennie. Trening może obejmować różne formy ćwiczeń, ważne by sprawiały nam jak największą przyjemność. Do najpopularniejszych masowo uprawianych sporów należą: jogging, jazda na rowerze oraz pływanie. Dobrym rozwiązaniem jest też korzystanie z profesjonalnej siłowni, można tam ćwiczyć na różnego rodzaju urządzeniach takich jak: atlasy do ćwiczeń, rower treningowy, orbitrek czy wioślarz.

Zmiana stylu życia nie jest łatwa, lecz możliwa. Zmiany najlepiej wprowadzać małymi krokami by cieszyć się z kolejnych małych sukcesów. Gwałtowne i radykalne zmiany wprowadzane z dnia na dzień niestety przeważnie kończą się spektakularną porażką.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *