Zawroty głowy powodem do wykonania USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych

Zawroty głowy to częsta przyczyna wizyt w gabinecie lekarskim celem rozpoznania czynnika problemu, który potrafi skutecznie utrudnić życie – zarówno codzienne, jak i zawodowe. Szacunkowo podaje się, że przypadłość ta dotyczy ponad 20% populacji w naszym kraju, a częstość występowania drastycznie wzrasta zwłaszcza wśród osób starszych, po 65 roku życia. Co należy zrobić, aby zdiagnozować zawroty głowy oraz podjąć właściwe leczenie?

Skąd się biorą zawroty głowy?

Mimo swoistej sporej „popularności” tego objawu, nie istnieje niestety jedna konkretna przyczyna jego występowania. A i osoby cierpiące na zawroty głowy rzadko kiedy decydują się na dokładną diagnostykę. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze symptom ten najczęściej kojarzony jest ze zwykłym przemęczeniem czy efektem długotrwałego stresu. Poza tym zawroty głowy pojawiają się także na skutek zbyt szybkiej zmiany pozycji, spadku ciśnienia, problemów z uszami, chwilowego niedotlenienia mózgu.

Zlekceważenie tego problemu nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. Zawroty głowy mogą zwiastować poważniejszy problem zdrowotny, o którym nie mamy pojęcia.

Nagłe, silne i długo trwające zawroty głowy to sygnał, że nasz błędnik lub nerw przedsionkowy uległy stanowi zapalnemu lub urazowi. Niezbyt silne, długo nieustępujące oraz trwające przez kilka dni czy tygodni zawroty głowy, to z kolei zazwyczaj następstwo miażdżycy naczyń mózgowych lub obecność guza mostkowo – móżdżkowego. Ponadto zawroty głowy należy wiązać również ze zwyrodnieniem kręgosłupa na odcinku szyjnym. Wyrostki zwyrodniałych kości powodują ucisk tętnic kręgowych, co z kolei upośledza prawidłowy przepływ krwi i prowadzi właśnie do tego typu zaburzenia.

Podstawowa diagnostyka

Ażeby dać sobie odpowiedź na pytanie o to, skąd wzięły się u nas zawroty głowy, należy poddać się diagnostyce. Wśród badań, które wskażą czynnik tej przykrej przypadłości oraz ułatwią leczenie, na plan pierwszy wysuwa się USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych. Na badanie to powinny w pierwszej kolejności zgłosić się osoby, które dodatkowo zauważyły u siebie któreś z wymienionych objawów:

  • nudności,
  • wymioty,
  • zaburzenia widzenia,
  • zaburzenia słuchu,
  • bóle głowy,
  • trudności w utrzymaniu równowagi,
  • kłopoty z orientacją przestrzenną,
  • uczucie oszołomienia,
  • brak koordynacji ruchowej,
  • omdlenia.

Na czym polega badanie?

Metoda Dopplera jest bezbolesnym, nieinwazyjnym sposobem określenia przyczyny powstawania zawrotów głowy, który wykorzystuje fale ultradźwiękowe o określonej częstotliwości. Badanie odbywa się przy pomocy specjalnego urządzenia wyposażonego w niewielką głowicę. Lekarz przykłada ją po obu stronach szyi pacjenta – tam gdzie przechodzą tętnice.

W trakcie badania pacjent proszony jest o przyjęcie pozycji leżącej oraz lekkie odchylenie głowy do tyłu. Dzięki temu lekarz otrzyma wyraźniejszy obraz na monitorze. Umożliwia ono dogłębny wgląd w sposób przepływu krwi odbywającego się w tkankach. Zabieg trwa od 10 do 15 minut.

Czy badanie jest bezpieczne i czy trzeba się specjalnie przygotować?

W trakcie badania nie są emitowane promienie rentgenowskie, co sprawia, że jest ono całkowicie bezpieczne. Dzięki temu można je też wykonywać wielokrotnie. Jedyne przeciwwskazania mogą stanowić: świeże rany na szyi, oparzenia, bądź trudności z pozostaniem w bezruchu przez dłuższy czas. USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych nie wymaga żadnych przygotowań.

Co daje badanie USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych?

Metoda ta pozwala nie tylko wskazać konkretną przyczynę występowania zawrotów głowy. Dzięki niej lekarz może dokonać również dokładnej analizy tych tkanek, czyli przeanalizować ich budowę oraz prawidłowość przepływu krwi. Na podstawie badania jest też w stanie wykazać zmiany miażdżycowe.

USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych pozwala także monitorować postęp wdrożonego leczenia. Co istotne – lekarz w ten sposób może również wyeliminować ryzyko wystąpienia udaru mózgu czy zawału serca. W obu przypadkach mogą bowiem pojawiać się zawroty głowy.

Bez względu na to, czy zawroty głowy to incydentalny przypadek, czy też powtarzający się objaw, nie należy samemu szukać potencjalnych przyczyn. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie udanie do wyspecjalizowanej placówki medycznej i wykonanie USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych. Im szybciej rozpoznane i zlokalizowane zostanie źródło problemu, tym większa szansa na równie szybki powrót do zdrowia i pełnej sprawności.

Źródło: Badania USG – GabinetUSG.com.pl

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *