Zaburzenia rytmu serca – niebezpieczne dla życia

Serce zdrowego człowiek bije miarowo z częstotliwością 70 uderzeń na minutę. Zmiany rytmu odczuwamy podczas wysiłku fizycznego, z powodu emocji lub gorączki. Gdy nasze serce bez przyczyny bije nieregularnie, zbyt szybko, z przerwami lub gubi rytm, może to oznaczać chorobę.

Arytmia serca może być objawem różnych schorzeń. Obecnie z problemem tym boryka się około 600 tys. Polaków, jednak badania wykazują, iż za 20 – 30 lat liczba pacjentów z tym schorzeniem może wzrosnąć nawet czterokrotnie. Jest to związane ze starzeniem się polskiego społeczeństwa. Okazuje się, że po 75–tym roku życia na arytmię serca choruje już co dziesiąta osoba.1

Arytmia serca – co to za choroba?

Arytmia to zaburzenie pracy serca, które objawia się przyspieszeniem, zwolnieniem lub nieregularną pracą. Takie bicie serca może występować u zdrowych osób, wtedy jest najczęściej spowodowane nadmiernymi emocjami, zmęczeniem, wypiciem kawy lub paleniem papierosów. Jednak takie zaburzenia mogą także sygnalizować choroby serca i układu krążenia, jak miażdżyca, nadciśnienie, niewydolność krążenia. Arytmia serca może być napadowa (wtedy pojawia się okresowo) lub długotrwała (utrzymuje się przez długi czas). Na tę chorobę częściej zapadają osoby z tzw. grupy ryzyka. Zaliczmy do niej m. in. palaczy, cukrzyków, pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, a także z podwyższonym poziomem cholesterolu.

Arytmia serca może przybierać postać tachykardii zatokowej, bradykardii, migotania przedsionków, a także częstoskurczy nadkomorowych i częstoskurczy komorowych. Najgroźniejszą postacią tego zaburzenia jest migotanie przedsionków, które może prowadzić do zatrzymania akcji serca i śmierci pacjenta.

Arytmia serca – przyczyny i objawy

Arytmia serca pojawiają się z powodu zaburzeń powstawania i przewodzenia impulsów elektrycznych przez wyspecjalizowane komórki serca. Przyczyną schorzenia mogą być choroby serca, zaburzenia ilości elektrolitów we krwi a także przedawkowanie leków, np. glikozydów naparstnicy. Zaburzenia rytmu serca mogą być odczuwalne w różny sposób, jednak choroba może także rozwijać się bezobjawowo. Pacjenci ze schorzeniem arytmii najczęściej skarżą się na tzw. kołatanie, na zwolnione lub „mocne” bicie serca. Arytmia może także powodować osłabienie, duszność, ból w klatce piersiowej, uczucie gorąca, czasami wybudza ze snu. Groźna postać zaburzeń serca może doprowadzić do zasłabnięć i utraty przytomności.

Po zdiagnozowaniu arytmii serca należy poszukać przyczyny choroby. W tym celu niezbędne są dokładne badania, m. in. EKG, echo serca i RTG klatki piersiowej. W tym celu należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub kardiologa (np. do iMed24).

Arytmia serca – jak zapobiegać

Do zaburzeń serca częściej dochodzi u osób otyłych, dlatego aby zapobiegać temu schorzeniu, należy dbać o właściwa masę ciała i pamiętać o zdrowym odżywianiu. Najlepiej zrezygnować ze smażonych potraw, ograniczyć słodycze, a jeść więcej owoców i warzyw. Osoby zagrożone lub chorujące na arytmię powinny zrezygnować z palenia papierosów. Substancje zawarte w dymie papierosowym powodują nadmierne wydzielanie adrenaliny, a tym samym przyczyniają się do tachykardii i zaburzeń rytmu serca. Pacjenci cierpiący z powodu arytmii powinni zwiększyć aktywność fizyczna a także unikać stresu lub nauczyć się różnych metod relaksacyjnych.

U pacjentów z nawracająca i ciężką arytmią stosuje się wszczepienie specjalnego urządzenia regulującego rytm serca. Mogą to być kardiowertery-defibrylatory, regulujące pracę organu, albo stymulatory serca.

Nie należy lekceważyć arytmii serca ani podejrzeń tej dolegliwości. Szybka diagnoza pozwala wdrożyć skuteczną terapię, a zaniedbania mogą okazać się katastrofalne dla chorego.

1.(źródło: www.ptkardio.pl/Powstal_portal_informacyjny_dla_osob_z_arytmia_serca_przygotowany_przez_ekspertow_PTK-2554).

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *