Właściwości zdrowotne lawendy

Wspominając o lawendzie większość z nas widzi oczami duszy przepiękne prowansalskie krajobrazy pełne fioletowych kwiatów. Niektórzy kojarzą również jej zapach, bo wieszają w szafach suszone liście i kwiaty lawendy, traktując je jako antidotum na mole. Prawda jest jednak taka, że lawenda nie tylko przepięknie pachnie i ślicznie wygląda, ale ma również bardzo wiele właściwości leczniczych.

Antybakteryjne właściwości lawendy

Lawenda była wykorzystywana już w pierwszych latach naszej ery. Już wtedy dostrzeżono, że działa antybakteryjnie i pomaga likwidować infekcje skórne. Była wtedy stosowana między innymi jako antidotum na choroby zakaźne oraz wykorzystywano ją w formie kadzidełek, które miały chronić przed rozwojem tych chorób.

Mimo upływu 2000 lat, właściwości lawendy się nie zmieniły. Nadal wykorzystuje się ją do odkażania ran czy leczenia owrzodzeń. Dowiedziono również, że lawenda potrafi radzić sobie z pneumokokami i paciorkowcami, dlatego jest cennym środkiem w walce z tymi zakażeniami bakteryjnymi, które często dotykają dzieci.

Olejek lawendowy jest również wykorzystywany do inhalacji, które świetnie pomagają w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Wówczas działanie antyseptyczne lawendy wykorzystane jest miejscowo, gdyż dzięki inhalacjom dociera do źródła infekcji.

Wspomaganie układu trawiennego

Lawenda wykazuje również zbawienny wpływ na układ pokarmowy. Zawarte w niej substancje pobudzają produkcję soków trawiennych oraz działają żółciopędnie. Tym samym przyspieszają proces trawienia i pomagają pozbyć się dolegliwości ze strony układu trawienia np. niestrawności. Znaczną ulgę po spożyciu kilku kropli olejku lawendowego odczują osoby cierpiące na wzdęcia, kolki czy gazy.

Lawenda a układ nerwowy

Olejek eteryczny zawarty w lawendzie działa kojąco i tonująco na układ nerwowy. Warto to wykorzystać szczególnie wtedy, gdy mamy problemy z zasypianiem. W takich sytuacjach wystarczy w sypialni położyć saszetkę z suszonymi kwiatami lawendy lub skropić poduszkę kilkoma kroplami olejku lawendowego. Dzięki temu zapewnimy sobie spokojny sen, a rano wstaniemy wypoczęci i pełni energii.

Zaskakujący może wydać się fakt, że lawenda może również działać stymulująco. Okazuje się bowiem, że w sytuacji przemęczenia i znużenia, olejek lawendowy może pobudzić nasz układ nerwowy do działania. Jeśli brakuje nam energii, to skorzystajmy z pobudzającej mocy olejku lawendowego. Wystarczy skropić nim np. skronie i nieco rozmasować, a substancje zawarte w olejku eterycznym zaczną działać i pobudzać nas do działania.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *