Po nitce do kłębka, czyli wideodermatoskopia jako skuteczna metoda diagnozowania zmian skórnych

Znamiona i pieprzyki – czasem są atutem, tak jak seksowny pieprzyk Marilyn Monroe nad górną wargą, a czasem powodem do zmartwień. Zwłaszcza, że coraz częściej słyszy się o przypadkach raka skóry (czerniaka), którego pierwszym symptomem mogą być właśnie niepozornie wyglądające pieprzyki.

Dlatego powstają tak szczegółowe i dokładne narzędzia diagnostyczne, jak Fotofinder – urządzenie stosowane m.in. przez dermatologów z katowickiego Centrum DER-MED. Dzięki wbudowanemu oprogramowaniu komputerowemu potrafi ono stosunkowo dokładnie wskazać potencjalnie złośliwe zmiany skórnej i ułatwić lekarzowi decyzję o ich wycięciu.

Masz skłonności do pieprzyków? Badaj skórę regularnie?

Badania znamion i pieprzyków powinny regularnie wykonywać osoby z grupy podwyższonego ryzyka (o jasnej kar­na­cji i oczach, z licz­nymi piegami) oraz te, które często korzystają z solarium lub opalają się w promieniach słonecznych.

Zmiana skórna powinna budzić niepokój, gdy:

  • wraz z upływem czasu, powiększa się,
  • łusz­czy się, ma nieregularny kształt lub niejednolity kolor,
  • zmie­nia swój wygląd w jakikolwiek inny sposób,
  • swę­dzi lub krwawi.

Zazwyczaj największe podejrzenia budzą znamiona barwnikowe, czyli tzw. pieprzyki, ponieważ często są łudząco podobne do zmian nowotworowych. Dlatego dermatolog przygląda się im najdokładniej i na podstawie badania decyduje czy daną zmianę skórną trzeba usunąć.

Pieprzyki najczęściej usuwa się chirurgicznie, zachowując pewien margines, by wyciąć też fragment zdrowej tkanki (zwiększa to pewność usunięcia całego obszaru nowotworu w przypadku zmian złośliwych). Wycinek ten wędruje następnie do laboratorium na badanie histopatologiczne – dopiero jego wynik daje 100% pewność, że badana zmiana skórna była łagodna lub złośliwa. W przypadku takich zmian skórnych, jak włókniaki, kurzajki i brodawki nie jest konieczne ich wycinanie i badanie histopatologiczne. Na podstawie badania za pomocą mikrokamery lekarz jest w stanie je rozpoznać. W tych przypadkach najczęściej stosuje się zabieg laserowego usuwania zmian skórnych.

Wideodermatoskopia – przebieg badania

Jednym z najlepszych sposobów na badanie pieprzyków i znamion jest wideodermatoskopia. Jest to analiza komputerowa, która pozwala na rozpoznanie wielu zmian skórnych i stosunkowo trafne określenie ich charakteru (złośliwa lub łagodna). Wideodermatoskopia umożliwia też wykrycie zmian o niepewnym charakterze, które powinny zostać usunięte i poddane histopatologii. Mimo dużej precyzji tego badania, ostateczną diagnozę i tak zawsze stawia lekarz.

Mikrokamera zaopatrzona w oświetlenie diodowe, którą posługuje się dermatolog podczas badania, umożliwia przyjrzenie się skórze w wielokrotnym powiększeniu. Dzięki temu możliwe jest określenie cech morfologicznych niewidocznych na pierwszy rzut oka. Oglądany obraz jest trój­wy­mia­rowy, dlatego możliwa jest nie­zwy­kle precyzyjna ocena struk­tury wewnętrz­nej zna­mie­nia, pieprzyka czy przebarwienia skórnego. Po zakończeniu badania zarejestrowany obraz zostaje zapisany i zarchiwizowany na potrzeby kolejnych wizyt.

Wideodermatoskopia a dermatoskopia tradycyjna

Konwencjonalne badanie zmian skórnych wykonywane jest za pomocą dermatoskopu – specjalnej lupy z oświetleniem spolaryzowanym lub niespolaryzowanym. Uzyskane wyniki są mniej dokładne i nie dają takiej pewności, co do charakteru badanej zmiany, jak badanie z użyciem mikrokamery i komputera.

Zalety wideodermatoskopii w porównaniu do dermatoskopii tradycyjnej:

  • uzyskanie nawet 10-krotnie większego zbliżenia obserwowanej zmiany skórnej,
  • doskonała jakość obrazu,
  • obraz odtwarzany jest na komputerze i jest możliwość jego zapisu,
  • cyfrowa analiza znamion umożliwiająca wstępną kwalifikację na złośliwe i łagodne.

Więcej na temat diagnozowania i usuwania znamion i pieprzyków dowiesz się ze strony katowickiego Centrum DER-MED: https://katowice.dermed.pl/pl/

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *