Terapia u psychoterapeuty skutecznym ratunkiem dla rodziny

Wiele słyszy się o możliwości indywidualnego korzystania z porad psychoterapeuty. Zadaniem takiego eksperta jest pomóc osobie zmagającej się z problemami natury psychicznej i ułatwić jej codzienne funkcjonowanie.

Psychoterapeuta spełnia niejednokrotnie rolę doradcy, aktywnego słuchacza, lub też moralnego wsparcia, którego niejednokrotnie w tak bardzo w dzisiejszym świecie brakuje. Niemniej jednak, warto pamiętać, że nadmienieni specjaliści nie pracują wyłącznie z pojedynczymi osobami, a oferują także tak zwane terapie rodzinne. Czym jest taka forma leczenia?

Jak mówi wrocławska psycholog i psychoterapeuta Anna Kowska – Polańska , psychoterapia dla par ona przede wszystkim na założeniu, iż rodzina, jako podstawowa jednostka społeczna, stanowi integralną i nierozerwalną całość, natomiast wszelkie pojawiające się w jej ramach problemy i nieporozumienia rozwiązywane powinny być przez wszystkich jej członków. Z uwagi na ten fakt, w terapii rodzinnej brać może jednorazowo udział od dwóch do nawet tuzina osób. Okazuje się, że tak opracowana terapia może być niezwykle skuteczna, jako że pozwala ona na konfrontację pomiędzy domownikami na neutralnym gruncie. Co więcej, przebieg rozmowy moderowany jest przez eksperta, który uniemożliwi nadmierne odchodzenie od tematu głównego lub też wzajemne obwinianie się członków rodziny za określone problemy.

Psychoterapia rodzinna zadowalające rezultaty przynieść może między innymi w sytuacji, gdy problemy jednego z członków rodziny silnie wpływają na pozostałych domowników. Dzieje się tak na przykład w sytuacji, kiedy jeden z rodziców lub dziadków jest obłożnie chory i wymaga regularnej opieki. Poza zrozumiałą troską o osobę najbliższą sercu, domownicy mogą dodatkowo czuć się przytłoczeni nadmiarem obowiązków czy też odpowiedzialnością będącą ponad ich siły. Aby nie doszło do poważnych kłótni, które to mogą być brzemienne w skutkach, warto udać się wspólnie po poradę do specjalisty. Terapia pozwoli członkom rodziny wyciszyć się, bez obaw opowiedzieć o swoich odczuciach, a także – wypracować optymalne rozwiązanie, które ułatwi im codzienne funkcjonowanie w domu.

Terapia rodzinna okazać się może także strzałem w dziesiątkę także wtedy, gdy rodzina silnie przeżyła śmierć jednej z bliskich osób, na przykład dziecka lub głowy domu. Niejednokrotnie strata taka może znacznie pogorszyć kontakty pomiędzy domownikami, a dodatkowo sprawić, że pozornie błahe problemy pod wpływem smutku, żalu i poczucia bezsilności urosną do rangi zaognionych, wewnątrzrodzinnych konfliktów. Jeżeli zmagamy się z trudnościami życiowymi, nie powinniśmy obawiać się zasięgnąć porady specjalisty. Dzięki jego pomocy będziemy w stanie znów zacieśnić więzi międzyludzkie z najbliższymi, unikniemy niepotrzebnych sporów oraz uzyskamy tak potrzebne w chwilach zwątpienia wsparcie. Nie ma na świecie osób bardziej nam przychylnych niż członkowie własnej rodziny, dlatego też powinniśmy ze wszelkich sił dbać o utrzymanie z nimi możliwie jak najlepszych relacji. Bez wątpienia zaowocuje to przyszłości oraz pozwoli stłumić ewentualne pojawiające się konflikty w zarodku.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *