Psychoterapia w leczeniu depresji

Obok farmakoterapii, psychoterapia to jedna z głównych metod leczenia depresji. Psychoterapia to szereg indywidualnych bądź grupowych spotkań z psychoterapeutą.

Sesje terapeutyczne polegają na rozmowach mających na celu identyfikację mechanizmów odpowiedzialnych za chorobę. Leczenie depresji przy użyciu tej metody pomaga osobie chorej zmienić sposób dotychczasowego  myślenia i zachowania. Głównym celem psychoterapii jest rozpoznanie i ustalenie przyczyn wywołujących stany depresyjne. Podczas prowadzonej terapii osoba chora uczy się technik radzenia sobie z wszelkimi problemami i trudnościami. Psychoterapia wrocław jest długotrwałą metodą leczenia depresji. Jej powodzenie zależy w dużym stopniu od nastawienia chorego. Pomaga ona odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

Rodzaje psychoterapii

W zależności od stopnia nasilenia zdiagnozowanej depresji rozróżniamy następujące rodzaje terapii:

  • poznawczo-behawioralna- jedna z najskuteczniejszych i najpopularniejszych technik psychoterapii. Stosowana w leczeniu depresji w stopniu lekkim i umiarkowanym. Oparta na działaniach mających na celu podwyższenie samooceny chorego, zmianę sposobu postrzegania otoczenia. Celem terapii jest zrozumienie problemu, zmiana sposobu myślenia i zachowania pacjenta. Efektem skutecznej terapii jest minimalizacja negatywnych objawów somatycznych. Chory  podczas terapii uczy się technik radzenia sobie z życiowymi przeszkodami.
  • interpersonalna- stosowana w leczeniu depresji wywołanej problemami w kontaktach międzyludzkich. Głównym celem terapii jest rozwiązanie problemów partnerskich, rodzinnych oraz konfliktów zawodowych. Stosowana w leczeniu depresji w stopniu umiarkowanym.
  • psychoanaliza- stosowana w przypadku leczenia depresji w stopniu ciężkim. Celem  terapii jest zidentyfikowanie przyczyn stanów depresyjnych.

Rodzaj psychoterapii dobierany jest pod kątem potrzeb chorego i stopnia nasilenia depresji. W większości przypadków leczenie depresji wymaga zastosowania psychoterapii i farmakoterapii równocześnie.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *