Psychoterapia poznawczo behawioralna – terapia inna niż wszystkie

Terapia poznawczo-behawioralna to stosunkowo nowa, ale zdobywająca coraz więcej zwolenników, metoda pokonywania własnych lęków, fobii lub depresji przy pomocy wykwalifikowanego terapeuty. Pozwala uwolnić się od problemów, zbudować poczucie własnej wartości i z odwagą patrzeć w przyszłość.

Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna?
Głównym założeniem tej terapii jest przekonanie, że wszystkie działania człowieka są warunkowane czasem rzeczywistym, a więc wystarczy zmiana sposobu myślenia o otaczającym świecie, by zmienić sposób reagowania. W praktyce wypracowanie tych zmian wymaga od kilku do kilkudziesięciu sesji terapeutycznych z wykwalifikowanym terapeutą.

Dla kogo jest terapia poznawczo-behawioralna?
Przy pomocy tej metody leczy się różnego rodzaju zaburzenia psychiczne małego i średniego stopnia. Terapia poznawczo-behawioralna pozwala uporać się między innymi z depresją, stanami lękowymi, fobiami, nerwicą natręctw, bulimią i nagłymi wybuchami złości.

Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna?
Pierwszym krokiem terapii jest określenie celu, efektu jaki chce się uzyskać. Przykładowo, jeśli pacjent cierpi na agorafobię, należy najpierw dotrzeć do przyczyn wywołujących reakcję nerwową, a następnie wypracować metody niwelujące strach przed opuszczeniem domu. Pacjent, przy pomocy terapeuty, uczy się prawidłowo zanalizować i ocenić swój stan, poznaje techniki radzenia sobie ze stresem, „oducza się” niepożądanych reakcji oraz prawidłowego, zdrowego reagowania na bodźce wypływające z otoczenia.

Dlaczego warto skorzystać z tej formy pomocy?
Możliwość uwolnienia się od zaburzeń utrudniających codzienne funkcjonowanie z pewnością warta jest spotkania z terapeutą. Pozytywem terapii poznawczo-behawioralnej jest to, że po jej zakończeniu pacjent jest w stanie sam wykorzystywać nabyte w trakcie sesji umiejętności i radzić sobie z problemami. Ogranicza to możliwość nawrotów choroby.

Jak wygląda terapia poznawczo-behawioralna?
Zazwyczaj proces leczenia obejmuje kilkanaście do kilkudziesięciu półgodzinnych lub godzinnych sesji, odbywających się raz w tygodniu. Terapia może być zarówno indywidualna, jak i grupowa – obejmować małżeństwo, rodzinę lub inną grupę powiązanych ze sobą ludzi.

Nowatorska forma terapii
Głównym celem terapii poznawczo-behawioralnej jest doprowadzenie do sytuacji, w której pacjent staje się swoim własnym terapeutą. Po zakończeniu sesji z terapeutą może samodzielnie nadal trenować i rozwijać poznane techniki radzenia sobie ze stresem, załamaniem bądź lękami, a w sytuacjach kryzysowych nie dopuścić do nawrotu negatywnych reakcji.

Wszystko pod kontrolą pacjenta
To pacjent decyduje, na czym chce się skupić, z jakim problemem zmierzyć, jaki efekt osiągnąć, oraz w jakim tempie będzie odbywała się terapia. Terapeuta jest tylko swoistym trenerem, pomocnikiem, przewodnikiem na drodze do osiągnięcia celu.

Dla wszystkich, którzy w samotności zmagają się z problemami, których wstyd paraliżuje przed szukaniem pomocy, rozwiązaniem będzie terapia poznawczo behawioralna w OPRO.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *