Psychoterapia Gestalt

W polskim społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że psychoterapia przeznaczona jest tylko dla osób borykających się z problemami psychicznymi czy nałogami. To dlatego wiele osób potrzebujących pomocy terapeutycznej rezygnuje z niej z obawy przed oceną. Psychoterapię, szczególnie w nurcie Gestalt, odbywają jednak i ci, którzy chcą się doskonalić i poprawiać jakość swojego życia.

Główne założenia psychoterapii Gestalt

W psychoterapii Gestalt człowieka uznaje się za istotę pełną potencjału, która może zaspokajać swoje potrzeby i kierować swoim życiem tak, żeby żyć szczęśliwie. Do głównych założeń terapii należy poszerzanie świadomości swoich uczyć i sposobów działania oraz uczenie się tego, co przeżywamy w swoim ciele. Akceptacja siebie samego, swoich mocnych i słabych stron to właśnie zmiana, która zachodzi w trackie odbywania terapii. Mając świadomość swoich ograniczeń, a także atutów, możemy podejmować decyzje i dokonywać wyborów zgodnych z naszymi przekonaniami i potrzebami.

W psychoterapii Gestalt uczymy się być „tu i teraz” i skupiać na sobie oraz swoich emocjach. Bierzemy odpowiedzialność za swoje czyny, uczucia i nie obwiniamy innych za to, co się z nami dzieje. To pierwszy krok do tego, żeby kontrolować swoje życie i kształtować je w taki sposób, w jaki chcemy.

Dla kogo przeznaczona jest terapia Gestalt i przy jakich zaburzeniach pomaga

Psychoterapia Gestalt przeznaczona jest dla i dla osób z zaburzeniami emocjonalnymi, i dla tych, którzy pragną lepiej siebie poznać i się rozwijać. W trakcie terapii uczymy się, jak radzić sobie z doświadczeniami. Nie pytamy o przyczynę zdarzenia („dlaczego?”), ale o treść doświadczenia („co?”, „jak?”). W terapii Gestalt nie chodzi jednak o zaprzeczanie przeszłości. Uznaje się ją, ale teraźniejszość i to, co dzieje się z nami teraz jest ważniejsze od przeszłych wydarzeń. Psychoterapia Gestalt przynosi dobre efekty w leczeniu fobii, depresji, zaburzeń psychosomatycznych.

Jak wygląda terapia Gestalt

W trakcie sesji terapeutycznych spotyka się dwoje ludzi, którzy z zaangażowaniem prowadzą ze sobą dialog. Terapeuta próbuje zrozumieć nasz punkt widzenia, to, jak funkcjonujemy, w jakim świecie żyjemy. Spotkania z gestaltystą pomagają nauczyć nas dokonywania wyborów i podejmowania decyzji.

Terapia może odbywać się w formie indywidualnych sesji z terapeutą lub w grupie. Praca tylko ze specjalistą daje nam pełną swobodność w przebiegu terapii i jest w pełni dostosowana do naszych potrzeb. Dzieląc się w grupie swoimi doświadczeniami, możemy z kolei otrzymać informację zwrotną na temat tego, co przeżywają też inni podczas sesji grupowych.

Psychoterapia Gestalt pomaga uporać się z wieloma trudnościami i zaburzeniami (problemy zawodowe, zaburzenia psychosomatyczne, traumy, fobie), jednak podobnie jak każda inna forma terapii, ma swoje ograniczenia. Jeśli terapeuta zauważa u pacjenta cechy choroby psychicznej (np. schizofrenii czy choroby dwubiegunowej), kieruje go na specjalistyczną terapię z zastosowaniem środków farmakologicznych.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *