Program Dobrowolnych Odejść a prawidłowo zaplanowana komunikacja

Wyobraźmy sobie taką sytuację: w firmie pojawiają się słuchy o Programie Dobrowolnych Odejść, ale większość osób nie ma pojęcia z czym „to się je”.

Co może być ich efektem? Niepokój, ciężka atmosfera czy zwyczajny strach przed utratą pracy. W związku z tym, jeśli pracodawca ma w planach wdrożenie Programu Dobrowolnych Odejść, powinien skupić się między innymi na jego odpowiednim zakomunikowaniu.

Komunikacja a niedomówienia

Bardzo istotne znaczenie ma jasne i klarowne objaśnienie na czym Program Dobrowolnych Odejść  polega i z jakimi korzyściami dla uczestników będzie on związany. Pracownicy nie zawsze wiedzą, czym jest PDO, w związku z czym nie muszą mieć świadomości, że nie jest on tożsamy ze zwolnieniami grupowymi.

Dlaczego umiejętna komunikacja ma tak istotne znaczenie w Programie Dobrowolnych Odejść? Przede wszystkim: niedomówienia i brak rzeczowych informacji mogą owocować plotkami oraz rozpowszechnianiem się problematycznych mitów. Taka sytuacja z kolei jest w stanie nie tylko w negatywny sposób wpłynąć na atmosferę w firmie, stosunki na linii pracownik – pracodawca oraz wydajność zatrudnianych osób, ale również na same efekty programu. Nie wiedząc, czym właściwie jest Program Dobrowolnych Odejść, pracownicy mogą niechętnie korzystać z podobnej szansy.

Rola przełożonych w komunikacji związanej z Programem Dobrowolnych Odejść

Decydujące znaczenie dla komunikacji w Programie Dobrowolnych Odejść mają przełożeni kierujący zespołami. To do nich pracownicy mogą kierować wszystkie pytania i wątpliwości, dlatego powinni umieć udzielić wyczerpujących odpowiedzi, jeśli zajdzie taka konieczność. W związku z tym, prawidłowe wyedukowanie przełożonych ma absolutnie priorytetowe znaczenie. Umiejętnie przekazana wiadomość może ugasić pożar dezinformacji.

Podsumowując: jednym z najważniejszych elementów Programu Dobrowolnych Odejść jest bezwzględnie profesjonalna i przejrzysta komunikacja. Pracownicy muszą wiedzieć czym jest Program Dobrowolnych Odejść i z czym wiążę się przystąpienie do niego. Rolę prawidłowej komunikacji jest więc w związku z tym naprawdę trudno przecenić.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *