Probiotyki ginekologiczne

Wszytko o probiotykach ginekologicznych

W ciągu ostatnich lat zauważalny jest znaczący wzrost zainteresowania kobiet tematyką dotyczącą ich zdrowia intymnego – panie coraz to częściej poszukują sposobów na jego polepszenie i zapobieganie chorobom, w tym informacji o probiotykach ginekologicznych. Probiotyki to odpowiednio dobrane i przygotowane szczepy bakterii (najczęściej pałeczek kwasu mlekowego – Lactobacillus) lub grzybów, które dostarczone do organizmu, na przykład pod postacią tabletek, mają wywrzeć na niego dobroczynny wpływ zdrowotny. Probiotyki ginekologiczne dostępne są pod wieloma postaciami – najchętniej przez kobiety wybierane są te pod postacią tabletek doustnych i globulek dopochwowych.

W jaki sposób działają probiotyki ginekologiczne?

Stosowanie probiotyków ginekologicznych ma na celu utrzymanie równowagi w zakresie flory bakteryjnej w pochwie, co uzyskuje się poprzez zapewnienie stałego, niskiego odczynu pH pochwy (około 3,8). Najczęściej w probiotykach ginekologicznych zawarte są dobroczynne dla organizmu kobiety bakterie jakimi są pałeczki kwasu mlekowego, czyli Lactobacillus. Bakterie te mają zdolność do produkcji kwasu mlekowego, który obniża pH pochwy, a dzięki temu tworzy warunki niesprzyjające dla rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Dodatkowo występuje zjawisko konkurencji o między innymi składniki odżywcze niezbędne dla dalszego rozwoju pomiędzy pałeczkami kwasu mlekowego a bakteriami chorobotwórczymi.

Kiedy należy stosować probiotyki ginekologiczne?

Probiotyki ginekologiczne powinny być stosowane przez wszystkie kobiety, które ze względu na styl życia czy też ogólny stan zdrowia narażone są na zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Korzystne jest ich stosowanie jako postępowanie wspomagające nasz organizm podczas wszelkiego typu infekcji intymnych, zarówno bakteryjnych, jak i grzybiczych. Zalecane bywa także stosowanie ich podczas krwawienia miesiączkowego, jak i w okresie bezpośrednio po nim. Kolejnym wskazaniem do stosowania probiotyków ginekologicznych jest okres ciąży, połogu, a także u kobiet bezpośrednio po zabiegach operacyjnych na narządzie rodnym.

W jakich postaciach są dostępne probiotyki ginekologiczne?

Liczba dostępnych rodzajów i postaci probiotyków ginekologicznych rośnie bardzo szybko. Związane jest to przede wszystkim ze wzrostem świadomości kobiet odnośnie własnego zdrowia intymnego, a tym samym stale rosnącym zapotrzebowaniem na preparaty mogące je poprawić czy tez wzmocnić. Obecnie na rynku dostępne są takie postaci probiotyków ginekologicznych jak:

Globulki dopochwowe – są postacią probiotyków ginekologicznych cechującą się szybkim działaniem miejscowym. Ich działanie rozpoczyna się bezpośrednio po aplikacji danego środka. Niedogodnością tego rodzaju probiotyków dla części kobiet jest droga jego aplikacji. Globulki dopochwowe przydają się w sytuacjach, kiedy konieczne jest szybkie działanie – na przykład po stosowaniu antybiotyków czy też po przebytych zabiegach w obrębie narządu rodnego.

Tabletki doustne – to zdaniem większości kobiet bardziej przyjazną forma przyjmowania probiotyków, aczkolwiek należy zaznaczyć, iż działanie tego typu preparatów rozpoczyna się dopiero po kilku tygodniach ich regularnego stosowania (zwykle są to dwa lub trzy tygodnie). Ich stosowanie jest zalecane w sytuacjach, w których aplikacja globulek dopochwowych może wiązać się z dolegliwościami bólowymi – na przykład po porodzie, czy też po urazach narządu rodnego, ale także jako profilaktyka infekcji intymnych, zwłaszcza tych często nawracających oraz u kobiet w ciąży.

Tampony probiotyczne – tą postać preparatów probiotycznych stosuje się w trakcie krwawienia miesiączkowego, tak jak zwykły tampon. Ich działanie polega na zapobieganiu zmianom pH pochwy. Zalecane są przede wszystkim dla kobiet młodych i aktywnych.

Podpaski probiotyczne – skuteczność ich działania jest niższa w porównaniu do skuteczności działania tamponu probiotycznego.

Więcej informacji o zapobieganiu infekcjom intymnym na http://wylecz.to/pl/choroby/ginekologia/doustne-probiotyki-ginekologiczne-skuteczny-sposob-na-zapobieganie-infekcjom-intymnym.html

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *