Opieka nad osobą starszą – ciężka, ale satysfakcjonująca praca

Osoby starsze wymagają szczególnej opieki, szczególnie kiedy ich stan zdrowia nie pozwala na wykonywanie codziennych czynności. W wielu przypadkach cierpią na choroby układu ruchu, w wyniku czego nie mogą samodzielnie się poruszać. Dotykają ich choroby starcze, takie jak demencja, nietrzymanie moczu czy choroba Alzheimera. Czy polscy opiekunowie są przygotowani na tak ciężką pracę? Czy w ogóle z tego typu pracy można czerpać satysfakcję?

Czy jest to praca dla każdego?

Często doświadczenie i kierunkowe wykształcenie nie są wymagane. Firmy organizujące wyjazdy dla opiekunów wspierają kandydatów w doskonaleniu umiejętności językowej. Osoby planujące pracę w charakterze opiekuna nierzadko błędnie wyobrażają sobie swoją codzienność po wyjeździe, nie są przygotowani na ciężką pracę od rana do wieczora, dbanie o higienę podopiecznego, pomoc w poruszaniu, a także sprzątanie mieszkania. Trzeba mieć świadomość, iż opieka wymaga bardzo dużego poświęcenia. Najważniejsze w tej pracy nie jest wykształcenie, a zdolności interpersonalne. Dzięki nim opiekunowi łatwiej jest nawiązać kontakt z seniorem i utrzymać z nim dobre relacje. Ponadto powinien on wykazywać się empatią i zrozumieniem, akceptować fakt, że jego podopieczny nie jest w stanie samodzielnie wykonać podstawowych czynności.

Praca opiekuna osoby starszej wymaga często dużej odporności psychicznej. Musi być cierpliwy i odpowiednio reagować na niekiedy agresywne zachowania ze strony seniora. To praca ciężka, wymagająca, a w przypadku niewłaściwego podejścia i przygotowania również obciążająca. Może być jednak źródłem ogromnej satysfakcji i doświadczeniem, którego nie zdobędziemy w codziennej pracy w biurze. Na wszystkie te aspekty zwraca uwagę firma carework.pl, która zatrudnia opiekunów, którzy są gotowi podjąć trud ciężkiej pracy.

Jak czerpać radość z pracy w charakterze opiekuna?

Wszystko zależy od naszego nastawienia i postrzegania świata ludzi starszych. Jeżeli uświadomimy sobie, że są to osoby, które potrzebują naszej pomocy, to łatwiej będzie nam zaakceptować obowiązki, z których musimy się wywiązać. Uśmiech na ich twarzach po przygotowanym smacznym posiłku czy też uściśnięcie dłoni po całym dniu ciężkiej pracy jest najwspanialszym wynagrodzeniem naszego wysiłku. Takie gesty motywują i tym samym mobilizują do pracy, przekonują nas, że to, co robimy, ma dla drugiego człowieka ogromne znaczenie.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *