Opieka nad osobą starszą – ciężka, ale satysfakcjonująca praca

Osoby starsze wymagają szczególnej opieki, szczególnie kiedy ich stan zdrowia nie pozwala na wykonywanie codziennych czynności. W wielu przypadkach cierpią na choroby układu ruchu, w wyniku czego nie mogą samodzielnie się poruszać. Dotykają ich choroby starcze, takie jak demencja, nietrzymanie moczu czy choroba Alzheimera. Czy polscy opiekunowie są przygotowani na tak ciężką pracę? Czy w ogóle z tego typu pracy można czerpać satysfakcję?

Czy jest to praca dla każdego?

Często doświadczenie i kierunkowe wykształcenie nie są wymagane. Firmy organizujące wyjazdy dla opiekunów wspierają kandydatów w doskonaleniu umiejętności językowej. Osoby planujące pracę w charakterze opiekuna nierzadko błędnie wyobrażają sobie swoją codzienność po wyjeździe, nie są przygotowani na ciężką pracę od rana do wieczora, dbanie o higienę podopiecznego, pomoc w poruszaniu, a także sprzątanie mieszkania. Trzeba mieć świadomość, iż opieka wymaga bardzo dużego poświęcenia. Najważniejsze w tej pracy nie jest wykształcenie, a zdolności interpersonalne. Dzięki nim opiekunowi łatwiej jest nawiązać kontakt z seniorem i utrzymać z nim dobre relacje. Ponadto powinien on wykazywać się empatią i zrozumieniem, akceptować fakt, że jego podopieczny nie jest w stanie samodzielnie wykonać podstawowych czynności.

Praca opiekuna osoby starszej wymaga często dużej odporności psychicznej. Musi być cierpliwy i odpowiednio reagować na niekiedy agresywne zachowania ze strony seniora. To praca ciężka, wymagająca, a w przypadku niewłaściwego podejścia i przygotowania również obciążająca. Może być jednak źródłem ogromnej satysfakcji i doświadczeniem, którego nie zdobędziemy w codziennej pracy w biurze. Na wszystkie te aspekty zwraca uwagę firma carework.pl, która zatrudnia opiekunów, którzy są gotowi podjąć trud ciężkiej pracy.

Jak czerpać radość z pracy w charakterze opiekuna?

Wszystko zależy od naszego nastawienia i postrzegania świata ludzi starszych. Jeżeli uświadomimy sobie, że są to osoby, które potrzebują naszej pomocy, to łatwiej będzie nam zaakceptować obowiązki, z których musimy się wywiązać. Uśmiech na ich twarzach po przygotowanym smacznym posiłku czy też uściśnięcie dłoni po całym dniu ciężkiej pracy jest najwspanialszym wynagrodzeniem naszego wysiłku. Takie gesty motywują i tym samym mobilizują do pracy, przekonują nas, że to, co robimy, ma dla drugiego człowieka ogromne znaczenie.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *