Nadużywanie alkoholu a depresja

Alkohol a depresja

Alkohol a depresja, depresja a alkohol

Większości ludzi walczących z depresją może zwrócić się o „pomoc” w stronę alkoholu. Ale picie pomaga tylko na samym początku. Nastrój wydaje się nam poprawiać i myślisz, że zaczynasz czuć się lepiej. Jednak alkohol może pogłębiać objawy depresji i prowadzić do trwałych, katastrofalnych skutków. Dlaczego depresja w połączeniu z alkoholem jest niebezpiecznym połączeniem dowiecie się z teksu poniżej.

Nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko depresji

Według badań, nadużywanie alkoholu bądź też uzależnienie od niego może w pierwszej kolejności zwiększyć ryzyko rozwoju depresji. Jednym z wyjaśnień, jest fakt, że alkohol może spowodować lukę genetyczną choroby. Nadużywanie alkoholu może prowadzić do obniżonego nastroju, co prowadzi do depresji. Ponadto, mając członka rodziny, który zmagał się z alkoholizmem lub depresją zwiększa ryzyko pojawienia się tych objawów u nas samych.

Problemy ze snem

problemy ze snem

Alkohol może negatywnie wpłynąć na sen, który staje się poważnym problemem, gdy jesteś przygnębiony. Depresja pogarsza jakość snu powodując, że śpisz zbyt długo lub zbyt krótko. Zatem jeśli dodasz do tego alkohol, zdolność do uzyskania dobrego snu jest niemożliwa.

Mogłoby się wydawać, że alkohol pomaga w zaśnięciu. W rzeczywistości budzisz się w nocy częściej, a alkohol nie pozwala Ci zapaść w głęboką fazę snu. Fazę, w której organizm otrzymuje dawkę potrzebnego odpoczynku – przywraca energię ciału czy wzmacnia procesy mózgowe.

Brak snu może zwiększyć objawy depresji – w tym obniżenie nastroju, trudności z koncentracją, zapamiętywaniem i może mieć negatywny wpływ na ogólne samopoczucie. Dodatkowo może to wzmocnić alkoholizm.

Niebezpieczne połączenie alkoholu z lekami antydepresyjnymi

Leki, takie jak leki przeciwdepresyjne mogą być przepisywane w celu leczenia depresji. Jeśli pijesz i zażywasz środki przeciwdepresyjne w tym samym czasie, skutki mogą być niebezpieczne. Spożywanie alkoholu może bardziej niż zwykle pogorszyć Twoje zachowanie. Może również nasilić niepożądane objawy, takie jak senność – bardzo ryzykowne jeśli zamierzasz wsiąść potem za kółko.

Jeśli przyjmujesz leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO), interakcja może być śmiertelna. Niektóre napoje alkoholowe, takie jak piwo i wino zawierają tyraminę, aminokwas, który kontroluję ciśnienie krwi. Kiedy napoje te wejdą w interakcje z inhibitorami MAO, ciśnienie może wystrzelić w górę, co w konsekwencji prowadzi do udaru.

Ryzykowne zachowania

Oprócz zaostrzenia objawów depresji, alkohol zwiększa impulsywność, zmniejsza zahamowania i utrudnia ocenę, więc nie jesteś w stanie myśleć realnie. Nie jesteś w stanie dokonywać świadomych i racjonalnych decyzji. Może to narazić Cię na wiele niebezpiecznych sytuacji i prowadzić do robienia rzeczy, których później będziesz żałował. Pogłębi to jedynie Twoje objawy depresji.

Samobójstwa

Nadużywanie alkoholu, gdy masz depresję zwiększa ryzyko podejmowania prób samobójczych. Jest to również związane z przedawkowaniem oraz wypadkami samochodowymi.
Faktem jest, że wypadki samochodowe powiązane z alkoholem są główną przyczyną zgonów wśród studentów, osób młodych. Zatem jeśli masz depresję, uważaj na ilość spożywanego alkoholu – to może uratować Ci życie.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *