Jakie umiejętności rozwijają gry strategiczne?

W powszechnej opinii funkcjonuje stereotyp, że wszelkiego rodzaju gry są szkodliwe i negatywnie wpływają na psychikę graczy. Ciekawe jest to, że głównie osoby nie mające nic wspólnego ze światem gier stawiają takie twierdzenia. Badania pokazują jednak coś zupełnie innego – gry, wykorzystywane z umiarem, pozytywnie wpływają na psychikę i przyczyniają się do rozwoju umiejętności.

Duże zalety należy przypisać szczególnie grom strategicznym, które wymagają od gracza intensywnego myślenia. Na jakie konkretne umiejętności wpływają gry? Oto lista.

Umiejętność orientacji przestrzennej

Gry strategiczne mają określoną mapę tzw. przestrzeń gry. Świetnym przykładem może być gra Crusada Online, która rozgrywa na średniowiecznej mapie, w obrębie Morza Śródziemnego: http://crusade-online.pl/gamedescription.php?language=pl. Grający przemieszcza się po mapie konkretną postacią, poznając w ten sposób teren. Rozwija to w znacznym stopniu orientację przestrzenną i uczy planowania trasy. Trenowanie tych umiejętności bardzo pomaga w codziennym życiu. Z kolei rozwój wyobraźni przestrzennej wpływa na umiejętności planowania, które bez wątpienia poszerzają się poprzez gry strategiczne.

Umiejętność współpracy

Szczególnie popularne wśród graczy są gry MMO. Jest to typ rozrywki prowadzonej za pomocą internetu. W gry MMO online może grać duża liczba uczestników jednocześnie. Ciekawe i bezpłatne gry przyciągają wielu graczy, w związku z tym gracz uczy się współpracy z innymi uczestnikami, z którymi często zawiera sojusze, układy itp. Poprzez organizacje drużyn gracze są wręcz zmuszeni do współpracy, dzięki której mogą zyskać określone bonusy. Takie sytuacje zdarzają się w sytuacjach realny, w których nie raz trzeba wykazać empatię w stosunku do współpracownika. Praca w grupie rozwija również zdolności interpersonalne.

Umiejętność koncentracji

Wpływ gier na myślenie oraz pamięć został udowodniony naukowo – dzięki regularnemu graniu zwiększa się substancja szara w mózgu. Gracze mają większą zdolność do zapamiętywania rozmaitych rzeczy.

Więcej informacji na temat gry Crusade Online można znaleźć na stronie: crusade-online.com

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *