Jak zostać lepszą wersją samego siebie?

Samorozwój to pojęcie, które w ostatnich latach zostało odmienione praktycznie przez wszystkie przypadki. Co tak naprawdę oznacza? Czy rzeczywiście może wnieść do naszego życia spektakularne zmiany?

Nasze społeczeństwo żyje obecnie w dobie ciągle rozwijającej się nauki i technologii. Prędkość z jaką zachodzą pewne zmiany może przyprawić o zawrót głowy. Wielu z nas zastanawia się czy powinniśmy nadążać za nowoczesnym światem? Czy kiedy będziemy „na czasie” poczujemy się naprawdę szczęśliwi i spełnieni? Nowoczesny świat wręcz wymaga od nas abyśmy każdego dnia byli lepsi, szybsi, bezbłędni. Jak poradzić sobie z tą presją i czy w ogóle warto zawracać sobie nią głowę?

Samorozwój – co właściwie oznacza?

Na początku naszych rozważań powinnyśmy postarać się zrozumieć pojęcie samorozwoju. Już na samym wstępie może okazać się to jednak problematyczne, ponieważ ilu ludzi i psychologów tyle definicji. Warto jednak zauważyć, że u podstaw każdego z nich znajdziemy dążenie do spełnienia. Sprawą drugorzędną wydaje się być cel jaki chcemy osiągnąć, ponieważ każdy z nas może obrać go według własnych priorytetów.

W samorozwoju najważniejsze wydaje się, aby nie zatrzymać się w miejscu, nieustannie dążyć do zmian na lepsze. Należy ciągle udoskonalać swoje umiejętności, rozwijać swoje talenty i wierzyć, że możemy więcej i lepiej. Elementem napędowym powinna być dla nas potrzeba samorealizacji i spełnienia. Motywację potrzebną do działania możemy postarać się znaleźć sami lub skorzystać z pomocy specjalistów.

Na portalu Nasza Strefa znajdziemy kontakt do licznych psychologów i psychoterapeutów, którzy mogą ułatwić nam wejście na nie zawsze łatwą ścieżkę samorealizacji. Pomogą nauczyć się kierowania się tzw. zdrowym egoizmem, myślenia o sobie i swoich celach na przyszłość, a następnie nie pozwolą spocząć na laurach.

Jak wspomagać samorozwój?

Kiedy już znajdziemy odpowiedź na pytania kim jesteśmy i jakie cele są dla nas najważniejsze, warto zastanowić się w jaki sposób chcemy dążyć do nich. Każdy z nas jest inny i każdy może obrać ścieżkę dopasowaną do swoich wymagań i potrzeb. Powinniśmy zastanowić się nad naszą motywacją. Czy jest wystarczająca, abyśmy mogli zacząć działać w pojedynkę?

Wielu z nas zaczyna zmiany w swoim życiu – rzuca palenie, odchudza się, rozpoczyna naukę nowego języka – ale szybko się zniechęca i odpuszcza. W takiej sytuacji warto zastanowić się czy nie łatwiej byłoby nam osiągnąć cel w grupie? Na portalu Nasza Strefa, oferującym różne możliwości samorozwoju znajdziemy m.in. ciekawą ofertę różnego rodzaju warsztatów, które mogą pomóc nam w doskonaleniu swoich umiejętności i siły woli. Ponadto możemy skorzystać również z pomocy licznych grup wsparcia dzięki, którym z pewnością łatwiej będzie nam uporać się ze swoimi problemami, nałogami, które hamują naszą zmianą na lepsze.

Przede wszystkim równowaga

Bardzo istotnym elementem całej układanki związanej z samorozwojem jest zachowanie zdrowego rozsądku i umiaru. Musimy pamiętać, że celem nie jest tylko zdobycie nowych umiejętności czy wyzbycie się nałogów, ale również osiągnięcie zadowolenia z życia i wewnętrznej harmonii. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której dążenie do ideału zasłoni nam przyjemność z bycia coraz lepszą wersją siebie samego. Powinniśmy wiedzieć gdzie leży granica między racjonalnym samorozwojem, a przesadą. Powinniśmy uczyć się na doświadczeniach swoich oraz innych ludzi.

Wspomniane wcześniej grupy wsparcia mogą okazać się w tym bardzo pomocne. Ponadto, na stronie Nasza Strefa znajdziemy również liczne propozycje spotkań relaksacyjnych, które pozwolą nam się wyciszyć i zajrzeć w głąb samego siebie. Musimy nauczyć się akceptować swoje wady, rozumieć słabości i znać swoje ograniczenia. Nikt nie jest idealny, ale może starać się być lepszy. Najważniejsze jednak, aby te zmiany dokonywały się w zgodzie z samym sobą.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *