Jak wykonać masaż w domowych warunkach?

Łagodzi napięcie mięśniowe, relaksuje, a nawet leczy – masaż relaksacyjny i klasyczny ma wiele pro zdrowotnych właściwości. Można dzięki niemu pozbyć się chronicznego bólu, szybciej wrócić do zdrowia po poważnych urazach, czy leczyć naciągnięte mięśnie i ścięgna. Czy jednak w celu wykonania masażu trzeba udać się do profesjonalisty? Czy można go wykonać w domowych warunkach?

Jak wykonać domowy masaż?

Znając podstawowe metody i techniki masażu, można wykonać go w zaciszu własnego domu – dla męża, żony, czy dziecka lub rodzica. Do masażu można użyć oliwki, talku lub innych środków poślizgowych, np. balsamu. Warto podgrzać oliwkę i dodać do niej olejki zapachowe, np. kupione w EcoFlores.pl. Zwiększą one pozytywne doznania przy masażu i będą sprzyjały relaksacji.

Jeśli chcemy uzyskać efekty kosmetyczne masażu, do masowania wykorzystajmy preparaty antycellulitowe lub przeciw bliznom.

Do wykonania domowego masażu możemy wykorzystać siłę własnych rąk, wykonując nimi koliste ruchy i uciskając poszczególne grupy mięśni. Nie należy tego robić zbyt mocno, ponieważ masaż może przynieść wówczas więcej szkody niż pożytku.

Dzięki prostym akcesoriom, takim jak bańki chińskie i piłki sensoryczne, można urozmaicić masaż. Piłki sensoryczne, nazywane również jeżykami, mają różną średnicę i twardość. Są pokryte na całej powierzchni niewielkimi wypustkami i pozwalają na masowanie dowolnej części ciała, m.in. pleców. Skutecznie masuje się nimi uda czy brzuch, czyli obszary narażone u kobiet na powstawanie i pogłębianie cellulitu. Dobre efekty masażu dają bańki chińskie, które wykorzystywane są w masażu antycellulitowym i ujędrniającym. Bańki przyciska się do ciała i wykonuje się nimi koliste ruchy, zasysając skórę i sprawiając, że tkanka tłuszczowa jest skutecznie rozbijana.

Kiedy nie można wykonać masażu?

Masażu nie można traktować jedynie jako techniki relaksacyjnej. Jest to metoda lecznicza, która powinna być stosowana w pewnych warunkach bezpieczeństwa. Nie zaleca się wykonywania masażu, jeśli dana osoba ma uszkodzenia lub poważne choroby skóry, albo ostre stany zapalne. Przeciwwskazaniem dla masażu będzie osteoporoza, zakrzepica żylna, rozległe żylaki, krwotoki wewnętrzne, choroby przebiegające z gorączką czy różne schorzenia neurologiczne. W takich przypadkach w domowych warunkach w ogóle nie powinniśmy podejmować się masażu.

Nie wolno wykonywać masażu brzucha u kobiet w ciąży, ani u osób z wrzodami czy z kamicą nerkową lub wątrobową. Bezwzględnie nie wolno masować osób z chorobą nowotworową.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *