Jak wyjść z nałogu

Chociaż alkoholizm to często poruszany problem i słyszał o nim każdy z nas, wciąż dla wielu pozostaje tajemnicą. Czasem trudno wyobrazić sobie płynący z niego ogrom tragedii i szkody wyrządzone organizmowi. Jako zdrowi ludzie nie rozumiemy, dlaczego chory po prostu nie odetnie się od tego, co mu szkodzi. Czym zatem jest uzależnienie od alkoholu?

Alkoholizm – jak go rozpoznać?

Alkoholizm to zaburzenie, powodujące utratę kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Przyczyny jego wystąpienia mogą być różnorodne – od predyspozycji genetycznych aż po problemy w życiu osobistym. Jako choroba postępująca, nieobjęta terapią rozwija się i może doprowadzić nawet do śmierci. Chory odczuwa potrzebę zażywania alkoholu. Kiedy jest to niemożliwe, występuje silne zdenerwowanie i agresja. Tolerancja na używkę początkowo jest większa, lecz z czasem coraz mniejsze jej dawki prowadzą do upojenia. Osoby chore nie są w stanie zrezygnować z nałogu, chociaż zwykle są świadome konsekwencji, jakie za sobą niesie. Często wpadają w ciągi alkoholowe, tracąc kontakt z rzeczywistością na kolejne dni, a nawet tygodnie. Takie zachowanie prowadzi do skrajnego wycieńczenia organizmu. Życie chorej osoby kręci się wokół alkoholu, a oprócz pełnej butelki nic nie ma znaczenia.

Wyjście z nałogu – czy to możliwe?

Alkoholizm to choroba postępująca, co oznacza, że wraz z biegiem czasu rozwija się i nasila. Z tego powodu nie powinno się lekceważyć żadnych objawów – im wcześniej podejmie się leczenie, tym mniejsze szkody zostaną wyrządzone organizmowi, a także łatwiejsza będzie terapia. Obecnie ośrodki proponują pacjentom zróżnicowaną ofertę, jeśli chodzi o terapię. Warto odwiedzić stronę www.drogapowrotna.pl, gdzie zamieszczono propozycje różnych jej typów. Chorzy, szukając wymówek, często powołują się na pracę lub obowiązki domowe, mające uniemożliwić im wzięcie udziału w terapii stacjonarnej, która trwa nieprzerwanie 28 dni. Warto jednak wiedzieć, że istnieją również terapia niestacjonarna i indywidualna, obydwie umożliwiające leczenie tym, którzy z różnych powodów nie mogą lub nie chcą wziąć udziału w terapii standardowej. Trzeba pamiętać, że choroba alkoholowa to nie wyrok! Przy zachowaniu samodyscypliny i wsparciu ze strony otoczenia każdy może z nią wygrać. Leczenie to wielka szansa na odzyskanie kontroli i radości z życia.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *