Fobia społeczna – przyczyny i objawy

Przyczyny i objawy fobii społecznej

To normalne, że denerwujemy się wygłaszając przemówienie lub prezentację. Wiele osób stresuje również pierwszy dzień w szkole czy w pracy. Jednak, gdy masz zaburzenia lękowe lub fobie społeczną, jesteś wręcz przerażony owymi sytuacjami. Możesz nawet pomijać te wydarzenia, ponieważ boisz się, że zostaniesz oceniony przez innych ludzi.

Ludzie z fobią społeczną czują nasilony lęk w sytuacjach społecznych – w szkole, w pracy, na imprezie. Lęk ten zakłóca ich codzienność. Na szczęście, ta choroba jest skutecznie leczona, do tego stopnia, że możesz cieszyć się na wieść o takich wydarzeniach społecznych.

Pierwsze objawy fobii społecznej

Jeśli cierpisz na zespół lęku społecznego, towarzyszy Ci ciągły strach, jesteś zbytnio niespokojny podczas interakcji z innymi, boisz się stać w kolejce w sklepie spożywczym czy jeść w miejscu publicznym.

Poniżej przedstawione są psychiczne i fizyczne objawy tej choroby:

  • Codzienne trudności w zwykłych sytuacjach jak chociażby rozpoczęcie rozmowy
  • Unikanie sytuacji społecznych
  • Pocenie się
  • Uczucie słabości
  • Trudności rozmowy z innymi
  • Kołatanie serca

Jakie są przyczyny fobii społecznej?

Podobnie jak w przypadku innych chorób psychicznych, fobia społeczna obejmuje szereg czynników składowych. Naukowcy uważają, że osoby z fobią społeczną są wrażliwe na serotoninę, neuroprzekaźnik, który kontroluje nastrój i emocje.

Ludzie są narażeni na fobię, jeśli takie przypadki były już notowane w ich rodzinie. Również środowisko, w którym przebywamy odgrywa ważną rolę. Być może w przeszłości osoby stały w obliczu kłopotliwych i stresujących sytuacji społecznych w młodym wieku, które tworzą stały niepokój. Będąc zastraszanym, nieśmiałym przeżywamy traumatyczne wydarzenia, które sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na zespół lęku społecznego.

Ludzie często boją się mówić głośno o chorobie. Często też ich bliscy i znajomi o tym nie wiedzą, gdyż osoby te dobrze się maskują. Ale ważne jest, aby dotrzeć do pomocy, ponieważ jest to uleczalne, a my sami możemy poczuć się lepiej.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *