Dom opieki jako miejsce chroniące przed samotnością

Z psychologicznego punktu widzenia samotność oznacza stan, w którym odczuwamy brak mocnych lub głębokich więzi z innymi ludźmi, takich jakich byśmy potrzebowali. Często ten stan wiąże się jedynie z naszymi odczuciami psychicznymi, a nie z brakiem fizycznej obecności innych osób. Samotność nie jest jednak pojęciem ściśle psychologicznym, ponieważ przez każdego jest rozumiana inaczej. Każdy człowiek odczuwa ją na swój sposób i w różny sposób sobie z nią radzi.

Osoby starsze są grupą, która w szczególności odczuwa ten stan, a wiąże się to głównie ze zmianą realiów życiowych i społecznych. W pewnym momencie życia rezygnujemy z pracy zawodowej, przez co często następuje zawężenie kręgu znajomych. Prędzej czy później musimy także zmierzyć się z bardzo trudnymi sytuacjami, takimi jak na przykład śmierć współmałżonka lub innych bliskich osób. Współmałżonek to najczęściej jedyna i najważniejsza osoba w życiu starszej osoby.

W średnim wieku, gdy jesteśmy aktywni zawodowo, a dzieci jeszcze z nami mieszkają, nasze relacje z innymi ludźmi są znacznie bardziej intensywne. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy i dopiero gdy stajemy się starsi okazuje się, że znajomych mamy coraz mniej i zaczynamy się izolować, co może prowadzić do samotności.

Ludzie starsi nie muszą, a wręcz nie powinni spędzać wolnego czasu w domu, tylko w swoim towarzystwie. Dlatego też dzisiejsze domy opieki (np. Nestor) są świetną alternatywą dla osób, które są zmuszone do egzystencji w pojedynkę. Są one przeznaczone dla osób starszych, które wymagają specjalistycznej opieki, spokoju i zrozumienia. Często bywa, że pomimo dobrych chęci najbliżsi nie są w stanie zapewnić starszym członkom rodziny odpowiedniej opieki. Wtedy też seniorzy często są skazani na samotność.

W domu opieki dla osób starszych każdy mieszkaniec ma zapewnioną stałą opiekę medyczną oraz personelu, dzięki czemu można na bieżąco monitorować ich stan zdrowia. Dom seniora powinien także zapewnić swoim mieszkańcom niezbędne do prawidłowego funkcjonowania sprzęty i urządzenia, a także fachową pomoc rehabilitanta, masażysty i fizjoterapeuty.

Personel domu opieki, chcąc uprzyjemnić pensjonariuszom pobyt, organizuje zajęcia warsztatowe i pomaga organizować czas wolny, zapewniając jednocześnie spełnienie potrzeby do bycia wśród innych oraz uczestniczenia w życiu towarzyskim. Każdy pracownik domu seniora wie, że wspólne spędzanie czasu i nawiązywanie interakcji jest kluczowym elementem dla podtrzymania prawidłowej aktywności i sprawności umysłowej.

Z wiekiem przychodzi izolacja osób starszych, która w miarę upływu czasu z reguły się pogłębia. Można jednak temu zapobiec i już zawczasu pomyśleć o dobrym domu opieki (np. Nestor), który zapewni swoim mieszkańcom nie tylko fizyczny, umysłowy i duchowy komfort, ale także spędzenie czasu w miłej i serdecznej atmosferze, bez śladu nudy. W domu seniora można rozwijać swoje umiejętności lub odkryć nowe, o których nawet wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Zyskujemy możliwość poznania wielu osób i zawarcia nowych przyjaźni, zaangażowania się i uczestnictwa w życiu społecznym.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *