Dna moczanowa – objawy i leczenie

Niezdrowy styl życia może doprowadzić do rozwoju wielu niebezpiecznych chorób, które stają się przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak silny ból. Do takich chorób należy również zaliczyć dnę moczanową. W przypadku braku odpowiedniej terapii to schorzenie może doprowadzić do poważnych powikłań, a także silnych, trudnych do zniesienia ataków bólu.

Istnieje kilka różnych przyczyn rozwoju dny moczanowej, jednak najważniejszą i najczęściej spotykaną jest niewłaściwy styl życia. Duże znaczenie ma m.in. dieta. Jedzenie dużych ilości mięsa i picie alkoholu może doprowadzić do rozwoju tej choroby. Czynnikiem, który zwiększa ryzyko zachorowania jest również nadwaga oraz otyłość. W niektórych przypadkach zachorowanie jest wynikiem dziedzicznego zaburzenia organizmu. Niezależnie od przyczyn dna moczanowa jest tak samo poważną i niebezpieczną chorobą, która wymaga odpowiedniej terapii.

Jak rozwija się choroba? Bezpośrednią przyczyną dny moczanowej jest zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi. W takiej sytuacji kryształki tego kwasu zaczynają się gromadzić w tkance, przede wszystkim w stawach. Taki proces może często zachodzić przez wiele lat bez żadnych odczuwalnych objawów. Osoby, które cierpią na tą chorobę zazwyczaj przez długi czas nie zdają sobie sprawy z nieprawidłowego poziomu kwasu moczowego. Niestety prędzej czy później choroba daje o sobie znać w postaci bardzo nieprzyjemnych symptomów.

Pierwszym objawem, który wskazuje na dnę moczanową, jest nagły, silny ból stawu. Po jakimś czasie ból przechodzi samoczynnie, jednak ma tendencję do nawrotów. Kolejne ataki stają się coraz bardziej nieprzyjemne. W końcu ból staje się tak silny, że trudno go znieść. Zaatakowany staw puchnie, robi się czerwony i wrażliwy na dotyk. Ból może pojawić się w różnych stawach, jednak najczęściej nieprzyjemne dolegliwości dotykają palucha stopy. W takich przypadkach choroba określana jest jako podagra.

Taki atak oznacza, że należy natychmiast podjąć leczenie choroby. Bez właściwej terapii stężenie kwasu moczowego we krwi nie ulegnie obniżeniu, a tym samym kryształki tej substancji będą się nadal odkładać. Wraz z postępem dolegliwości zaczną zbierać się także w tkankach miękkich, np. uszach.

Niestety zmian w stawach, które zostały wywołane przez odkładanie się kryształków kwasu moczowego, nie można cofnąć. Na szczęście da się uniknąć kolejnych ataków tej przykrej choroby. Najważniejszym sposobem zapobiegania nawrotom jest wprowadzenie zmian w diecie.

Osoby, u których zdiagnozowano dnę moczanową, powinny ograniczyć ilość spożywanego mięsa oraz alkoholu, ponieważ te produkty zawierają duże ilości puryn. Puryny to substancje, które są w naturalny sposób rozkładane w organizmie do kwasu moczowego. Poza tym należy pamiętać o piciu dużych ilości wody, ponieważ pomaga to w skutecznym wypłukiwaniu szkodliwych substancji z organizmu. Chociaż nadwaga i otyłość zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju dny moczanowej, trzeba zrezygnować z szybkiego odchudzania. Bardzo restrykcyjne diety, takie jak głodówki również są przyczyną zwiększonej produkcji kwasu moczowego, co z kolei prowadzi do nasilenia niekorzystnych objawów.

Sprawdź nasz portal o dnie moczanowej. Zapraszamy.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *