Dlaczego skóra twarzy z czasem zaczyna się świecić?

Twoja skóra szybko zaczyna się świecić? To wynik nadmiernej produkcji sebum, które ma właściwości natłuszczające i nawilżające. Chroni ono skórę przed czynnikami zewnętrznymi, a ponadto zapobiega szybkiemu powstawaniu zmarszczek, ale z drugiej strony nie wygląda estetycznie. Dlaczego skóra może się przetłuszczać i jak poradzić sobie z tym problemem?

Nakładasz makijaż i już godzinę później widzisz w lusterku, że zaczynasz się świecić? Ten problem dotyczy nie tylko nastolatek z cerą trądzikową, która mocno się przetłuszcza, ale również dorosłych kobiet. Jednak sam podkład matujący to często za mało, aby zmniejszyć błysk.

Sebum – skąd się bierze?

Naturalny nawilżacz skóry to sebum. Wydzielany jest przez gruczoły łojowe, zapewnia miękkość skóry, tworząc na niej ochronną warstwę. Dodatkowo zapobiega nadmiernemu namnażaniu się bakterii i grzybów. Sebum składa się z lipidów nabłonkowych, do których należą glicerydy, woski, skwalen, kwasy tłuszczowe.

Nadmierne wydzielanie sebum to zarówno kwestia typu skóry, jak i zmian zachodzących w organizmie. Przetłuszczanie się skóry ma miejsce głównie w okresie dojrzewania, gdy zwykle pojawia się trądzik. Ma to związek z zachodzącą wtedy burzą hormonów. Także sebum może wydzielać się w dużej ilości u osób z niezbilansowaną dietą, palących papierosy, mających problemy z przemianą materii czy przebywających w suchych, ogrzewanych pomieszczeniach.

Jak zapobiegać świeceniu się skóry twarzy?

Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja cery tłustej. Składa się na nią zarówno oczyszczanie, jak i nawilżanie. Powinniśmy pamiętać, że specjalne osuszanie skóry, na przykład przecieranie kosmetykami z alkoholem czy mycie zwykłym mydłem tylko nasili problem. Wobec tego warto wybierać kosmetyki do skóry tłustej, ale bez mocnych detergentów, alkoholi. Dobrze sprowadzają się też kosmetyki naturalne, maseczki z glinką, regularne peelingi.

Do zminimalizowania błysku wybierzmy podkład matujący oraz puder. W ten sposób skóra powinna zachować mat na dłużej. Oprócz kosmetyków warto też zaopatrzyć się w bibułki matujące – przyłożone do skóry odciągają z niej sebum i nie niszczą przy tym makijażu.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *