Diagnostyka nowotworów

Nowotwór to każda zmiana spowodowana niekontrolowanym dzieleniem się komórek. Nowotwór może być łagodny, jak również złośliwy. Nowotwór łagodny to guz lub narośl powstające w wyniku zmiany w DNA komórki oraz niekontrolowanego rozrostu.

Gdy nowotwór nie jest złośliwy jest wyraźnie oddzielony od otaczających go tkanek. Jego komórki w żaden sposób nie mogą przedostać się do krwi. Taki nowotwór nigdy nie daje przerzutów. Zaś jego usunięcie prowadzi do całkowitego wyleczenia. Przykładami takich nowotworów są: tłuszczaki, włókniaki, wodniaki, mięśniaki macicy.

Nowotwory złośliwe natomiast to zmiany, które rozrastają się w sposób niekontrolowany, naciekają na okoliczne tkanki, zaś ich komórki przedostają się do układu krwionośnego i chłonnego. Innymi słowy wędrują one po całym organizmie dając przerzuty choroby.

Rezonans magnetyczny w Warszawie, jak również w innych miastach jest dziś najbardziej powszechną oraz precyzyjną metodą w diagnostyce raka. Metoda ta umożliwia odwzorowanie nawet najmniejszych zmian nowotworowych prawie w każdym narządzie i tkance. Pokazuje także stopień złośliwości i dynamikę tych zmian.

Zmiany rakowe można zauważyć już od poziomu zmian występujących w pojedynczych molekułach. Dzięki badaniu rezonansem magnetycznym można wykryć zmiany na poziomie metabolicznym, możliwe jest wykrycie biochemicznych markerów nowotworowych.

Inne właściwości rezonansu

Dzięki wyżej wymienionemu urządzeniu można zbadać odpowiedź tkanki, czy narządu na skuteczność leczenia raka. Korzystną dla pacjenta odpowiedzią po operacji, chemioterapii, czy radioterapii jest zanik markerów nowotworowych lub zmniejszenie się ich poziomu.

Jeszcze innym polem diagnostycznym za pomocą rezonansu magnetycznego jest neuroonkologia. Bada się przykładowo strefy aktywności kory mózgowej w sąsiedztwie guza, który ma zostać usunięty inną metodą leczenia. Dzięki temu lekarz ma bardzo dobrą orientację jak wielkie jest pole zajmowane przez guz.

Popularność rezonansu

Oprócz usg i tomografii nowotworowej rezonans magnetyczny stał się bardzo popularną metodą pierwszego rzutu w diagnozie onkologicznej. Szczególnie w neuroonkologii stał się on techniką bez której nie można by było postawić dokładnej diagnozy. Bardzo ważne jest przecież miejsce ułożenia, wielkości itp. Metoda ta doskonale sprawdza się w monitorowaniu skuteczności leczenia guzów złośliwych.

Badanie rezonansem magnetycznym polega na odwzorowaniu anatomii ciała człowieka w oparciu o poziom energii molekularnej.

Rezonans znajduje zastosowanie w badaniu większości narządów. Oprócz wykrywania zmian nowotworowych znajduje zastosowanie w diagnostyce układu nerwowego, naczyniowego, w diagnostyce osteoporozy, dyskopatii, chorobach więzadeł, stawów, kamicy nerkowej, żółciowej. Tak naprawdę nie ma jednostki chorobowej, której nie udałoby się zdiagnozować wyżej wymienioną metodą. Ważne jest też, że jest metodą nieinwazyjną.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *