Detoks jako pierwszy krok do zerwania z nałogiem

Uzależnienie to silna, nieodparta chęć zażywania konkretnych środków lub wykonywania jakiejś czynności. Nałogiem może się stać m.in. alkohol, narkotyki lub leki. Uzależnienie jest traktowane jako choroba, która znacznie utrudnia prawidłowe funkcjonowanie człowieka, zarówno w sferze psychicznej, fizycznej oraz społecznej.

Jakie są objawy uzależnienia?

W większości przypadków osoby uzależnione nie chcą się przyznać do nałogu lub nie zdają sobie z niego sprawy. Nawet jeśli przynosi on wiele szkód, nie tylko samemu uzależnionemu, ale również jego najbliższemu otoczeniu. Specjaliści z ośrodka „Alkater” podają za najczęstsze objawy uzależnienia:

  • zmianę sporadycznego zachowania na nawykowe,
  • zachowanie to staje się częste i regularne,
  • zaczyna zabierać uzależnionemu coraz więcej czasu,
  • powoduje problemy ze zdrowiem, finansami, w pracy oraz w małżeństwie,
  • wykonuje się je pod wpływem jakiegoś wewnętrznego impulsu, nad którym trudno zapanować,
  • jeśli uda się zapanować nad tym zachowaniem, to tylko na chwilę, w ograniczonym zakresie,
  • po odstawieniu uzależniającej substancji, odczuwa się przykre doznania fizyczne i psychiczne.

Jak leczyć uzależnienie?

Jeśli zauważymy u siebie lub bliskiej nam osoby powyższe objawy, powinnyśmy pomyśleć o podjęciu leczenia. Terapia ma prowadzić do całkowitego odstawienia lub zmniejszenia ilości i częstotliwości przyjmowania uzależniającego środka. Jej zadaniem jest także zmniejszenie szkód oraz umożliwienie prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. W takim momencie bardzo ważną rolę odgrywają bliscy nałogowca, którzy swoją obecnością i wsparciem bardzo mu pomogą.

Pierwszy etap leczenia polega na odstawieniu substancji uzależniającej. Część osób, zwłaszcza tych nie przyznających się do uzależnienia, stwierdzi że to nic trudnego. Jednak z dnia na dzień, a nawet z godziny z na godzinę, niemożność skorzystania z używki będzie coraz bardziej irytująca. Dzieje się tak, ponieważ długoterminowe przyjmowanie substancji uzależniającej, powoduje w momencie jej odstawienia skutki uboczne. Nazywa się je zespołem odstawienia.

Na czym polega odtruwanie?

Zespół odstawienia to dolegliwości fizyczne i psychiczne, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Dlatego ważna jest stała pomoc medyczna, zwłaszcza do kilku dni po odtruwaniu.
Odtruwanie wiąże się z odstawieniem substancji uzależniającej. Należy oczyścić z niej także ciało pacjenta, poprzez podanie odpowiednich kroplówek. Jednocześnie podawane są leki oraz preparaty, których zadaniem jest częściowe bądź całkowite zminimalizowanie objawów zespołu odstawienia. Mają także zregenerować organizm. Detox pozwala przerwać stałe przyjmowanie używki. Jest to pierwszy i najważniejszy krok walki z chorobą. Należy jednak pamiętać, że sama detoksykacja nie wyleczy z uzależnienia. Stanowi ona podstawę do rozpoczęcia leczenia oraz powrotu do normalnego funkcjonowania.

Detox poprawia stan zdrowia oraz samopoczucie pacjenta. Musimy jednak pamiętać, że ilość czasu potrzebna na całkowite oczyszczenie organizmu zależy od rodzaju zażywanej substancji oraz jak długą ją przyjmujemy. Samodzielne próby leczenia nie przyniosą długotrwałych skutków, dlatego warto w tej kwestii zaufać specjalistom, np. z ośrodka „Alkater”.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *