Czym tak naprawdę są pleśniawki w jamie ustnej?

Język, podniebienie, wewnętrzne strony policzków i dziąsła to najbardziej typowe miejsca, w których pojawiają się pleśniawki w jamie ustnej. Czym w rzeczywistości są te niewielkie, bolesne, a niekiedy również krwawiące białe plamki? Z reguły stanowią objaw infekcji wywołanej przez znajdujące się w jelitach i przełyku drożdżaki, których przedostanie się do jamy ustnej i rozwój stanu zapalnego stanowi oznakę poważniejszych dolegliwości.

Jak zidentyfikować pleśniawki w jamie ustnej?

Pierwszym symptomem, który wywołują pleśniawki w jamie ustnej jest pojawienie się niewielkich kropek o zbliżonym do bieli odcieniu, które najczęściej w pierwszej kolejności występują na języku. Z czasem ich nieregularna powierzchnia rozrasta się powodując połączenie poszczególnych ognisk infekcji grzybicznej i jej rozprzestrzenienie się na inne części jamy ustnej. Z czasem język i błona śluzowa bywają niemal w całości pokryte białym nalotem. Osoba cierpiąca na infekcję odczuwa ból w trakcie przełykania i przy kontakcie z pokarmem.

Przyczyny występowania pleśniawek

Za powstawanie i rozrost pleśniawek odpowiada zakażenie grzybem, jednak z reguły o wystąpieniu infekcji decydują dodatkowe czynniki. Najważniejszym spośród nich jest ogólne osłabienie odporności organizmu, które miewa różnorodne przyczyny. Częstym powodem ich występowania są również stany zapalne jelit, ogólne infekcje grzybicze. Na pleśniawki w jamie ustnej są ponadto narażone osoby w trakcie lub po antybiotykoterapii. Ponadto, za ich występowanie odpowiadać może również źle dobrana proteza dentystyczna, a także niedostateczna higiena jamy ustnej. Zachowanie zasad tej ostatniej jest bardzo ważne ze względu na fakt, że pleśniawki mają skłonność do nawracania.

Leczenie pleśniawek w jamie ustnej

Leczenie pleśniawek warto skonsultować z lekarzem, który pomoże w zidentyfikowaniu ich przyczyny. Popularnym i skutecznym sposobem jest zastosowanie preparatów przeciwgrzybicznych o charakterze miejscowym. Niekiedy leczenie wspomaga się również antybiotykami. Osoba cierpiąca na pleśniawki jamy ustnej powinna zwracać uwagę na dietę – przede wszystkim unikać produktów słodzonych. Oprócz tego ogromne znaczenie ma higiena jamy ustnej, dokładne szczotkowanie zębów, dziąseł i języka zdezynfekowaną szczoteczką, czy też płukanie jamy ustnej odpowiednimi preparatami.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *