Czym jest detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy

Nadużywanie alkoholu powoduje wiele negatywnych zmian w organizmie człowieka. Musimy podkreślić, że alkohol pity w nadmiarze staje się trucizną i tak też działa na nasze ciało. W wyniku alkoholizmu w organizmie gromadzą się potencjalnie groźne toksyny, wywołujące wiele chorób i dolegliwości.

Skutki nadużywania alkoholu na szczęście bywają odwracalne – całkowicie lub częściowo. Niemniej częste spożywanie napojów alkoholowych grozi wystąpieniem trwałych uszkodzeń. Im wcześniej alkoholik zerwie z nałogiem, tym lepiej, a skuteczną na to metodą jest detoks alkoholowy. Na czym on właściwie polega?

Czym jest detoks?

O detoksie mówimy w odniesieniu nie tylko do leczenia alkoholizmu, ale również przy oczyszczaniu organizmu z toksyn nagromadzonych w nim w wyniku stosowania niewłaściwej diety. Detoks alkoholowy z kolei dotyczy detoksykacji, czyli odtruwania po alkoholu ciała człowieka.  Jest pierwszym, bardzo ważnym etapem wychodzenia z nałogu alkoholowego, który jest niezbędny do tego, by alkoholik wyszedł na przysłowiową prostą i odzyskał pełną kontrolę nad swoim życiem. Można powiedzieć, że jest to pierwszy krok na drodze ku wyzdrowieniu, ponieważ alkoholizm traktowany jest na całym świecie jako choroba przewlekła.

Jakie cele ma detoks alkoholowy?

Każda osoba, która nałogowo pije alkohol, dla uwolnienia się od swojego uzależnienia powinna przestać sięgać po napoje wysokoprocentowe. Pomocny w tym okazuje się detoks alkoholowy, którego celem jest oczyszczenie organizmu z alkoholu i innych toksycznych substancji. To pierwsza i najtrudniejsza zarazem faza terapii antyalkoholowej i pełnego odwyku, w którym udział bierze alkoholik. Dzięki niemu można usunąć z krwi substancje psychoaktywne i wszelkie toksyny, jakie pochodzą z alkoholu etylowego zawartego w napojach wyskokowych pitych przez alkoholika w nadmiernych ilościach.

Detoks to właściwie konieczność, kiedy u alkoholika pojawią się trwałe skutki zdrowotne nadużywania napojów wysokoprocentowych, a więc marskość wątroby czy padaczka alkoholowa. Jedynym sposobem na to, by uniknąć pogłębiania się takich dolegliwości zdrowotnych jest natychmiastowe odstawienie alkoholu i odtrucie organizmu.

Objawy towarzyszące detoksowi alkoholowemu

Odstawienie z dnia na dzień alkoholu przez osobę, która dotychczas wypijała go bardzo duże ilości, powoduje, że organizm zaczyna się burzyć i domagać swojej używki. W trakcie detoksu alkoholowego nie otrzymuje jednak alkoholu, przez co u alkoholika najczęściej występują nieprzyjemne dolegliwości, objawy oraz skutki uboczne.

Logo Medjol

Dlatego też detoks alkoholowy powinien być przeprowadzany w wyspecjalizowanym ośrodku, w formie stacjonarnej, pod kontrolą specjalistów – lekarzy i terapeutów. Pacjent może doświadczać takie objawy jak: osłabienie, odwodnienie, bezsenność, zaburzenie pracy serca, wahania ciśnienia, bóle mięśni i całego ciała, rozdrażnienie, niepokój, biegunki, czy drżenie rąk. Pomoc lekarska jest wówczas nie tylko wymagana, ale i konieczna, ponieważ to lekarz może zadecydować o włączeniu leczenia farmakologicznego w trakcie detoksu alkoholowego.

Jak przebiega detoks alkoholowy?

W ośrodku leczenia uzależnień detoks alkoholowy poprzedzony jest wywiadem z pacjentem oraz przeprowadzeniem podstawowych badań, mających na celu ustalić, w jakim stanie aktualnie się zajmuje. Alkoholik musi sam podjąć się detoksu – w sposób dobrowolny. Dzieje się to wtedy, gdy świadomie decyduje o tym, by wyjść z nałogu.

Podczas detoksu organizmu pacjent powinien znajdować się pod kontrolą lekarza. Kiedy przestaje pić alkohol, z czasem organizm sam zaczyna pozbywać się szkodliwego działania metabolitów alkoholowych oraz pozostałych toksyn. Jednocześnie jednak trzeba uzupełniać u alkoholika gospodarkę elektrolitową, która w wielu przypadkach jest poważnie zaburzona. Detoks alkoholowy zwykle wiąże się z uzupełnieniem niedoborów płynów i elektrolitów, w celu dostarczenia witamin i mikroelementów.

Dobrze dobrany pod kątem potrzeb danego pacjenta detoks alkoholowy kompleksowo oddziałuje na problemy zdrowotne.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *