Czym jest depresja sezonowa i jak sobie z nią poradzić?

Tak zwana depresja sezonowa, czy też zimowa, jesienna dopada tak naprawdę wiele osób. Warto zatem wiedzieć, jakie są najczęściej spotykane objawy takiej depresji, a także w jaki sposób można sobie skutecznie z nią poradzić.

Najczęstsze objawy depresji sezonowej

Do najczęstszych objawów depresji sezonowej zalicza się takie symptomy, jak choćby apatia, smutek, czy też zaniżone poczucie własnej wartości, brak energii, motywacji, a nawet odczuwanie bólu, czy osłabienia mięśni. Bardzo dużo problemów związanych z depresją ujawnia się właśnie pod koniec lata, na co bez wątpienia ogromny wpływ pogarszająca się pogoda. Kiedy takie objawy pojawiają się właśnie w ponurych porach, kiedy pogoda jest bardzo niesprzyjająca, wtedy można mówić o depresji sezonowej.

Wizyta u psychologa – jedyna sensowna pomoc

Zmagając się z taką sezonową depresją można szukać skutecznych domowych sposobów, jednak są także takie przypadki, kiedy jednak warto odwiedzić specjalistę. Kiedy taka jesienno-zimowa depresja zaczyna się zbytnio przeciągać, czy też negatywnie wpływać na takie czynności, jak spanie, czy też jedzenie bądź nawet życie towarzyskie, czy relacje międzyludzkie to wówczas warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalisty. Warto w takiej sytuacji skontaktować się lekarzem, który prawdopodobnie przepisze odpowiednie leki, a także zaleci skorzystanie z usług psychologa. Warto zauważyć, iż depresja to jednak ciężka i poważna choroba, dlatego też należy skorzystać z pomocy, której może udzielić nam psycholog. Wdrożenie odpowiedniej terapii z całą pewnością będzie pomocne, zarówno przy leczeniu depresji sezonowej, jak i skutecznym zapobieganiu przeobrażenia się jej w depresję przewlekłą.

Jak radzić sobie z depresją domowymi sposobami?

Kiedy jednak objawy depresji sezonowej są raczej krótkotrwałe i nie są zbyt dokuczliwe, można spróbować zwalczyć problem domowymi sposobami. Wśród polecanych wymienia się picie herbatki z dziurawca. Jest to bowiem znany od dawna oraz skuteczny sposób na depresyjne dolegliwości w czasie jesienno-zimowym. Jego działanie zostało nawet potwierdzone klinicznie. Przyjmować go można w postaci herbatki, czy też tabletek. Jednak warto podkreślić, iż jest to sposób zalecany przy lekkiej depresji, tylko wtedy może on być skuteczny. Inne równie znane i polecane naturalne metody to na przykład chmiel zwyczajny, czy koper włoski, lipa, lawenda oraz inne. Należy jednak pamiętać o tym, aby jednak nie łączyć naturalnych sposobów, z lekami przepisanymi przez specjalistę, gdyż może być to niebezpieczne.

Depresja sezonowa może przydarzyć się każdemu, wtedy to można spróbować ją zwalczyć naturalnymi metodami, jednak kiedy trwa zbyt długo, czy też kiedy objawy są dokuczliwe warto skorzystać z pomocy specjalisty jakim jest niewątpliwie jeden z najlepszych Wrocławskich psychologów – Grzegorz Kurowski

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *