Czym jest Depresja? – pierwsze objawy, leczenie.

depresja

Czym jest Depresja?

Depresja jest chorobą, która może mieć wpływ na zdolność człowieka do pracy, nauki, interakcji z ludźmi czy dbaniem o siebie. Wielu z nas czuje smutek i samotność. Gdy jednak to uczucie pozostaje na dłużej to może być to oznaką depresji. Może to być spowodowane przez brak zachowania równowagi substancji z mózgu. Ale może to być również wywołane przez stres, złe odżywianie czy choroby.

Nie każdy doświadcza depresji w ten sam sposób. Ludzie mogą wydawać się przygnębieni i przybici, wycofani, ale mogą być też agresywni. Niektórzy mogą mieć depresje z konkretnych powodów, a inni mogą czuć się głęboko nieszczęśliwi nie widząc dlaczego. Czasami osoby nie dają po sobie poznać, że jest z nimi coś nie tak, a ich znajomi uważają, że nie mają żadnych problemów. Prawda jest jednak inna, a wszystko tłumią to w sobie. To uczucie bardzo przytłaczające.

W samych Stanach Zjednoczonych co roku depresja dotyka niecałe 20 milionów osób. Depresja może wystąpić jako jednorazowy incydent w czasie niepokoju lub może powtarzać się przez cały okres naszego życia. Zazwyczaj pierwsze epizody depresji pojawiają się często podczas, gdy jesteśmy w liceum.

Pierwsze objawy depresji

Depresja nie zawsze jest łatwa do wykrycia. Ludzie przede wszystkim zauważają zmiany w zachowaniu, głównie na podłożu emocjonalnym. Oto kilka znaków ostrzegawczych, które mogą wskazywać depresję:

 • Bycie uporczywie smutnym, niespokojnym, drażliwym
 • Utrata zainteresowań procesami, które niegdyś były dla nas przyjemnością
 • Wycofanie się z życia rodzinnego i koleżeńskiego
 • Trudności z zasypianiem, bądź jego nadmiar
 • Zmęczenie i brak energii
 • Nadmierna reakcja na krytykę
 • Znaczące zmiany masy ciała, a także apetytu
 • Poczucie stanu, w którym nie jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom innym
 • Trudności z koncentracją, pamięcią czy podejmowaniem decyzji
 • Poczucie bezwartościowości, beznadziejności i winy
 • Myśli samobójcze oraz próby samobójcze

Objawy fizyczne depresji

Depresja to przede wszystkim schorzenie natury psychologicznej, występują jednak przy niej takiego typu objawy fizyczne jak ból głowy, problemy trawienne czy też ból przewlekły – który nie ustaje po rutynowym leczeniu.

Leczenie Depresji

Dobrą wiadomością jest fakt, że jest to choroba uleczalna. Istnieje wiele dostępnych metod leczenia depresji – leki lub porady. U 80-90% osób leczonych na depresję odnotowano znaczącą poprawę, a prawie wszystkie osoby są pozbawione objawów. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że depresja może trwać miesiące, a nawet lata jeśli nie jest leczona. Dlatego jeśli Ty, bądź któryś z Twoich znajomych jest przygnębiony to warto skontaktować się z odpowiednimi ośrodkami zdrowia.

Ludzie, którzy mają depresję czasami myślą o samobójstwie. Dlatego tak ważne jest, aby szukać pomocy natychmiast.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *