Co ma wpływ na jakość życia seniora?

Jakość życia seniora zależna jest od wielu czynników – jednym z nich może być miejsce zamieszkania. Niektórzy nie wyobrażają sobie przeprowadzki na stare lata do dzieci, rodziny, zamiany domu na mniejsze mieszkanie czy też przeprowadzki do domu seniora. Najważniejsze w spokojnym życiu seniora jest komfort psychiczny, który należy mu zapewnić.

Warunki życiowe mają ogromne znaczenie

Osoby starsze mają swoje przyzwyczajenia, upodobania. Mieszkając na wsi, mając dom z ogródkiem nie wyobrażają sobie zamknięcia w dwóch pokojach, budynku mieszkalnego w wielkim mieście. Cisza, spokój i świeże powietrze jakie mają na wsi jest dla nich idealnym miejscem na spędzenie ostatnich lat życia. W takiej sytuacji najważniejsze okazuje się dopasowanie ich życia do aktualnej sytuacji zdrowotnej i możliwości fizycznych. Zmuszenie osoby starszej, do radykalnej zmiany może przynieść skutki całkowicie odmienne, pogorszyć sytuację i sprawić, że jej samopoczucie i stan psychiczny znacznie się pogorszą. Jeśli osoby starsze czują się jeszcze na siłach, by mieszkać samemu warto wspomóc ich pomocą. Codzienne odwiedzanie i pomaganie w wykonywaniu codziennych czynności może okazać się kluczem do sukcesu.

Co jednak, gdy sytuacja nie pozwala na regularną, stałą opiekę nad seniorem?

Zdarzają się jednak sytuacje, że sytuacja rodzinna dzieci czy najbliższych uniemożliwia im niesienie pomocy osobom starszym w codziennym życiu. Każdy rozumie obowiązki związane z pracą, wychowaniem dzieci. Nie powinno to być odczytywane jako znak, że najbliżsi nie chcą opiekować się seniorem. Każdy stara się jak może pogodzić własne obowiązki z zapewnieniem opieki osobie starszej. W takiej sytuacji warto przemyśleć możliwość skorzystania z pomocy profesjonalistów. Wiele firm, takich jak GoldCare, oferuje opiekę nad osobami starszymi w miejscu ich zamieszkania. W zależności od potrzeb, rodzaj takiej opieki można dopasować do stanu zdrowia osób starszych. Jest to znaczne ułatwienie nie tylko dla rodziny ale i dla samych zainteresowanych pomocą. Często dużo łatwiej przyjąć im pomoc od osób z zewnątrz niż najbliższych.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *