Chirurgia naczyniowa – najpopularniejsze zabiegi

Chirurgia naczyniowa zajmuje się zabiegowym leczeniem chorób naczyń krwionośnych: tętnic i żył.

W zakresie tętnic, najczęstszym problemem są zmiany miażdżycowe, które niejednokrotnie niemal całkowicie zamykają światło naczynia, powodując w zależności od lokalizacji bardzo różne objawy: chorobę niedokrwienną serca, udar mózgu, niedokrwienie nerek, jelit, czy wreszcie niedokrwienie kończyn dolnych. Drugą ważną grupą chorób tętnic, którymi zajmują się chirurdzy naczyniowi są tętniaki, a więc wszelkie poszerzenia tętnic, w większości zlokalizowane w aorcie oraz w tętnicach mózgu, ale mogące wystąpić praktycznie w każdej tętnicy. Odpowiednikiem tętniaków w układzie żylnym są żylaki, a więc trwałe poszerzenia żył, dotyczące niemal wyłącznie żył powierzchownych kończyn dolnych, które z powodzeniem leczone są przez lekarzy chirurgów naczyniowych.

Chirurgia naczyniowa rozwija się w kierunku małej inwazyjności

Wszystkie zabiegi chirurgii naczyniowej można przeprowadzić w sposób klasyczny, poprzez wykonanie odpowiednio dużego nacięcia, wypreparowanie chorego naczynia i jego prawidłowe zaopatrzenie: wycięcie, udrożnienie, czy wszycie protezy naczyniowej. Takie postępowanie niekiedy jest jedyną możliwą opcją terapeutyczną, dlatego wciąż wykonywanych jest sporo zabiegów właśnie w ten sposób. Współczesna medycyna jednak tworzy coraz nowsze narzędzia i techniki do przeprowadzania tzw. procedur małoinwazyjnych, bezpieczniejszych dla pacjenta choćby pod względem wymaganego rodzaju znieczulenia. Większość zabiegów metodami klasycznymi wymaga znieczulenia ogólnego lub podpajęczynówkowego, podczas gdy sporą część zabiegów małoinwazyjnych można wykonać w znieczuleniu miejscowym. Warto wiedzieć, że w chorobach tętnic, przeprowadza się już dzisiaj tzw. zabiegi przezskórne, polegające na nakłuciu tętnicy, wprowadzeniu do jej światła odpowiednich narzędzi i zaopatrzeniu chorego miejsca wewnątrznaczyniowo, bez rozcinania tętnicy i bez pozostawienia blizny. Zakres możliwych do wykonania w ten sposób zabiegów jest ogromny: udrażnianie naczyń, zakładanie stentów – metalowych rusztowań w miejscu zwężenia naczynia, klipsowanie tętniaków mózgu, czy nawet zaopatrywanie niektórych tętniaków aorty brzusznej. Podobnie, w leczeniu żylaków kończyn dolnych, dostępnych jest kilka metod chirurgicznego leczenia, o mniejszej inwazyjności niż metoda klasyczna.

Żylaki to nie tylko problem estetyczny

Niewątpliwie obecność żylaków kończyn dolnych jest problemem estetycznym, dla niektórych poważnym i uważa się współcześnie, że jest to wystarczający powód, aby poddać się zabiegowi. Często żylaki poza samym ich wyglądem, nie dają żadnych dodatkowych dolegliwości. Może się jednak zdarzyć, że po pewnym czasie, pojawią się dodatkowe problemy: ból i obrzęk kończyn dolnych, bolesne kurcze mięśni łydek, przebarwienia na skórze podudzi, czy tzw. owrzodzenia żylne, typowo zlokalizowane w okolicach kostki przyśrodkowej. Zaawansowane objawy przewlekłej niewydolności żylnej oraz obecność powikłań żylaków, także uważane są za wskazania do leczenia chirurgicznego tego schorzenia.

Na czym polega operacja żylaków?

Istnieje wiele metod usuwania żylaków kończyn dolnych. Klasyczna metoda, tzw. strippingu żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej uważana jest za dość skuteczną, jednak mocno nieprzyjemną dla pacjenta. Po usunięciu głównych pni niewydolnych żył, w powstałym kanale często tworzą się krwiaki, które wprawdzie nie są groźne i samoistnie wchłaniają się po pewnym czasie, ale dla większości pacjentów stanowią problem estetyczny. Drugim minusem klasycznej metody jest dość silny ból, występujący w pierwszych dobach po zabiegu. Rozwój medycyny przyniósł jednak pacjentom pewną alternatywę w postaci dostępności metod małoinwazyjnych usuwania żylaków: mikroflebektomia, wideoskopia, kriochirurgia, termoablacja, czy metody laserowe to tylko część propozycji, którymi dysponuje chirurgia naczyniowa. Ciekawą metodą leczenia żylaków kończyn dolnych, z pogranicza farmakoterapii i chirurgii jest skleroterapia, polegająca na wstrzyknięciu do wnętrza naczynia krwionośnego środka powodującego  jego obkurczenie, a następnie zarośnięcie. Każda metoda chirurgiczna leczenia ma oczywiście swoje wskazania i ograniczenia, dlatego wybór najlepszej z nich zawsze należy indywidualnie przedyskutować z lekarzem.

Aby dowiedzieć się więcej na temat zabiegów chirurgii naczyniowej, odwiedź stronę https://www.damian.pl/szpital/chirurgia-naczyniowa/

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *