Cechy dobrego psychologa. Na co zwracać uwagę w gabinetach psychologicznych?

Wybierając się na pierwszą wizytę u psychologa, mamy obawy, czy trafimy na odpowiednią osobę i nie będziemy mieć oporów przed powierzeniem jej swoich problemów. Boimy się zwłaszcza krytyki, niezrozumienia, autorytatywności oraz braku efektów terapii. Aby uniknąć rozczarowań, nie wystarczy zajrzeć na fora internetowe, gdzie pełno jest mało wiarygodnych opinii.

Jakie uprawnienia powinien mieć psycholog?

Pierwsze, na co trzeba zwrócić uwagę przed wyborem psychologa, to jego wykształcenie i doświadczenia zawodowe. Informacje na ten temat powinny być ogólnodostępne, np. na stronie internetowej poradni, w której dany specjalista pracuje. Profesjonalne gabinety psychologiczne są obecne w sieci, gdzie m.in. dzięki przedstawieniu zespołu zyskują szansę na zdobycie zaufania potencjalnych pacjentów (dobrym przykładem jest strona http://strefamysli.pl/). W Polsce prawo do wykonywania zawodu daje tylko ukończenie jednolitych studiów magisterskich w uczelni krajowej lub równoważnych w uczelni zagranicznej. Certyfikaty bierze się pod uwagę dopiero w drugiej kolejności. Im jest ich więcej, tym większa szansa, że psycholog czuje prawdziwe powołanie do swojej pracy i chce się ciągle doskonalić zawodowo. Duże znaczenie ma również akredytacja Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Czego oczekujemy od psychologa? Najważniejsze cechy

Sama wiedza teoretyczna nie stanowi o byciu dobrym psychologiem – do tego potrzebna jest jeszcze umiejętność wykorzystania jej w praktyce, podczas rozmowy z pacjentem. Ktoś, kto odwiedza poradnię, oczekuje nie tylko rozwiązania swojego problemu, lecz także nawiązania relacji opartej na zaufaniu, co jest możliwe tylko w przyjaznej atmosferze. Według kodeksu etycznego psychologa naczelna wartością dla wykonawcy tego zawodu powinno być dobro drugiego człowieka, który w gabinecie psychologicznym musi czuć się ważniejszy niż sam terapeuta. Doktor Bruce Wampold w 2011 roku, po prześledzeniu wyników rozmaitych badań dotyczących efektywności psychoterapii, doszedł do wniosku, że kompetentny psycholog:

  1. Wykazuje się empatią i umiejętnościami interpersonalnymi.
  2. Jest wiarygodny.
  3. Potrafi zaprezentować cele terapii i dążyć do ich osiągania.
  4. W sposób zrozumiały tłumaczy, jakie jest źródło problemów, z którymi zmaga się pacjent.
  5. Całkowicie zawierza skuteczności obranych przez siebie metod leczenia.
  6. Włącza pacjenta w systematyczne sprawdzanie efektów terapii.
  7. Jest w stanie dostosować styl pracy do wymagań osoby, która jest pod jego opieką.
  8. Zaraża optymizmem i umie wzbudzić u pacjenta nadzieję na pozytywną zmianę.
  9. Przyjmuje otwartą postawę – chętnie słucha i nie ujawnia żadnych uprzedzeń ani stereotypowego myślenia.
  10. Potrafi oddzielić sferę prywatną od zawodowej (nie zwierza się z osobistych problemów).
  11. Śledzi najnowsze odkrycia w branży i bazuje na nich w swojej pracy.
  12. Stale się doszkala (uczestniczy w szkoleniach, zdobywa kolejne certyfikaty).

Osoba, która trafia do psychologa, już na pierwszej wizycie jest w stanie ocenić, czy czuje się w relacji z nim bezpieczna, szanowana i akceptowana. Jeśli ma co do tego jakiekolwiek wątpliwości, powinna spotkać się z innym specjalistą.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *