Asfiksja Autoerotyczna

Asfiksja autoerotyczna to jedna z odmian masochizmu. Jest to rodzaj parafilii polegający na gwałtownym podduszaniu się w celu wywołania, wzmocnienia i osiągnięcia podniecenia seksualnego (orgazmu) w sposób świadomie kontrolowany na skutek przejściowego niedotlenienia ośrodkowego układu nerwowego.

Niebezpieczeństwo

Mówiąc o autoerotycznym podduszaniu należny podkreślić nie tylko niezwykły i dziwaczy charakter zaburzenia ale również niebezpieczeństwo jakie za sobą niesie. Na całym świecie w wyniku takich praktyk seksualnych dochodzi do zgonów jako następstwa utraty przytomności i świadomej kontroli nad mechanizmem duszącym. W Stanach Zjednoczonych na skutek takich praktyk seksualnych umiera kilkaset osób rocznie.

W 1997 roku ciało lidera INXS, Michael Hutchence znaleziono w hotelu nagie, ze skórzanym paskiem wokół szyi, a wokół były porozrzucane pornograficzne czasopisma. W 2009 r. znaleziono w szafie nagiego aktora Davida Carradine z zawiązanym sznurkiem wokół szyi i genitaliów.
Świat polityki również nie jest odosobniony w takich przypadkach. W 2011r. znaleziono w szafie zwłoki wiceministra handlu zagranicznego Argentyny Ivána Heyna. Był nagi, z zaciśniętym na szyi paskiem od spodni, a wokół i na jego dłoniach znaleziono ślady jego spermy.

Zabawy w podduszanie popularyzują się również wśród nastolatków. „Space monkey” to zabawa, polegająca na zakładaniu pętli na szyję, krótkotrwałym jej zaciskaniu, a później stopniowym jej zwalnianiu. Powtórny napływ krwi do mózgu powoduje chwilowe uczucie euforii.

Eskalacja doznań

W trakcie takich praktyk erotycznych osoby stosują różne mechanizmy urazowe prowadzące do czasowego zahamowania lub ograniczenia dopływu powietrza do płuc i do zaburzeń ukrwienia mózgu.

Najczęściej w praktyce bywa do tego używana pętla uciskająca szyję z równoczesnym zastosowaniem jakiegoś mechanizmy samo ratującego, pozwalającego na świadome kontrolowanie głębokości niedotlenienia i na zapobiegnięcie przypadkowej śmierci.

Spotykane są również inne sposoby takiego działania tj. kneblowanie, zakładanie worka plastikowego czy maski BDSM na głowę, unieruchamianie ruchów oddechowych klatki piersiowej. Często towarzyszą temu inne zachowania masochistyczne np. krępowanie kończyn, zadawanie sobie bólu narządów płciowych, wprowadzanie ciał obcych do odbytu lub pochwy. Bywa jednak, że stosowane są zabezpieczenia przed zadaniem sobie obrażeń np. założenie na szyje miękkiej podkładki pod pętlę.

Różnice płciowe

Autoerotyczna asfiksja dotyczy głownie mężczyzn, u których w przeciwieństwie do kobiet spotyka się nierzadko bardzo wyszukane i dziwaczne mechanizmy używane do wywołania niedotlenienia podczas masturbacji np. plastikowe worki na głowie z użyciem w nich rozpuszczalników organicznych czy gazów anestezjologicznych, owijanie się w płachty folii plastikowej. Przypadki asphyxiophilii u kobiet są rzadkością, zwykle realizowane są w prosty sposób, tylko z użyciem pętli i nie towarzysza im dodatkowe praktyki obserwowane u mężczyzn.

Autor: Małgorzata Przybyły, mgr psychologii


Piśmiennictwo:
1. Czasopismo – Przegląd seksuologiczny, Wydawnictwo danamed , kwiecień/czerwiec 2014, nr 38.
2. Kaplan H.I., Sadock B.J., Sadok V.A. (2004) Psychiatria kliniczna. Wydawnictwo Medyczne Urban&Partner, Wrocław, s.234-237.
3. Lew-Starowicz, Z. „Słownik Encyklopedyczny Miłość i Seks”, Wyd. Europa, Warszawa 1999r.
4. Poszerzona wersja plakatu, przedstawionego podczas XV Zjazdu Naukowego PTMSiK, Gdańsk 16-18.09.2010.
5. Sęk, H. (red.), „Psychologia kliniczna”, tom II, PWN, Warszawa 2006r., s.202-203.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *