Aparaty EKG – ich możliwości i zastosowanie

Urządzenia do przeprowadzania elektrokardiografii stanowią podstawowe wyposażenie oddziałów kardiologicznych. Na czym dokładnie polega ich zadanie?

Elektrokardiografia to badanie medyczne, które pozwala na rozpoznanie wielu chorób serca. Z tego powodu aparaty EKG są bardzo istotnymi z punktu widzenia kardiologii i kardiochirurgii. Oprócz stosowania ich podczas kontroli pracy serca, bardzo często aparaty do EKG wykorzystuje się także podczas operacji kardiochirurgicznych.  Chociaż najczęściej tego rodzaju sprzęt można spotkać w gabinetach kardiologów, to coraz częściej są również elementem wyposażenia gabinetów internistycznych.

Ze względu na duży odsetek schorzeń związanych z sercem, jego profilaktyczne badania są bardzo ważnym aspektem prewencyjnej ochrony zdrowia. Z tego powodu, lekarze interniści coraz chętniej wyposażają swoje gabinety w aparaty EKG. Bardzo popularne stają się mobilne urządzenia do elektrokardiografii, które wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami i możliwością połączenia ze swoim PC, a także dużą pojemnością pamięci, pozwalającą na zapis tysięcy kompleksowych wyników badań serca. EKG jest bardzo prostym badaniem i można przeprowadzać je poza jednostkami medycznymi. Przenośne warianty aparatów do EKG pozwalają na wykonywanie elektrokardiografii nawet podczas domowych wizyt u pacjenta. Więcej informacji na temat diagnostycznego EKG oraz specyfikacji technicznej kardiografów i ich możliwości znajdziesz na stronie https://www.philips.pl/healthcare/solutions/diagnostic-ecg/diagnostic-ecg

Na czym polega badanie EKG?

Badanie EKG jest oparte na wykorzystaniu właściwości serca, które podczas każdego skurczu wytwarza prąd elektryczny. Elektrokardiografia umożliwia rejestrowanie zmian potencjału elektrycznego, które zachodzą na powierzchni ciała na skutek działania prądu elektrycznego wytwarzanego i rozchodzącego się w sercu. Aparat EKG za pomocą specjalnych elektrod umieszczonym na ciele pacjenta, pozwala na rejestrację i zapis tych sygnałów, które następnie przetwarza na krzywą EKG. Na podstawie kształtu krzywej EKG, lekarz ustala rodzaj dolegliwości i podejmuje dalsze kroki. Badanie EKG jest w pełni bezpieczne, a jego wielką zaletą jest niska cena i łatwa dostępność.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *