Anoreksja – przyczyny, objawy i leczenie

Wszystko o anoreksji

Jadłowstręt psychiczny – Anoreksja

Anoreksja to poważne zaburzenia odżywiania, które są związane z intensywnym lękiem żywienia i przyrostem masy ciała. Osoby, które mają obsesję na punkcie jedzenia, zazwyczaj mocno je ograniczają bądź po prostu się głodzą. Podczas anoreksji, jedzenie i waga zazwyczaj nie są głównym powodem do takich zachowań. Zazwyczaj ludzie nie potrafią sobie poradzić ze zbyt bolesnymi emocjami, przeżyciami, które prowadzą właśnie do anoreksji.

Istnieje szereg powodów, dla których osoby brną w anoreksję. Zakres owych objawów widnieje od łagodniejszych po te najcięższe, również śmierć. Tak naprawdę najwyższy poziom przypadków śmiertelnych w chorobach psychicznych odnotowuje właśnie anoreksja. Oczywiście dostępne są skuteczne zabiegi, a odzyskanie straconej wagi jest możliwe, jeśli masz problemy z anoreksją. Najważniejsze w tym czasie jest ciężka praca oraz bycie szczerym wobec grupy, z którą zazwyczaj prowadzone są terapie, ale przede wszystkim ze sobą.

Znaki i objawy anoreksji

Istnieją dwa typy anoreksji. Pierwsza grupa ludzi drastycznie ogranicza swoja dietę, natomiast druga grupa – specjalnie zmusza się do wymiotów, stosuje również różne środki przeczyszczające oraz moczopędne. Najczęstsze objawy to:

 • Niechęć do jedzenia (również w obecności innych)
 • Pomijanie posiłków
 • Rezygnacja z niektórych produktów (często pod przykrywką, że „coś jest niezdrowe”)
 • Oczyszczanie ciała poprzez wymioty lub biorąc leki przeczyszczające i moczopędne
 • Gotowanie dla innych, ale nie dla siebie
 • Poczucie smutku, drażliwości
 • Uczucie zimna przez cały czas
 • Ogromna utrata masy ciała
 • Wyczerpanie
 • Zawroty głowy
 • Utrata włosów
 • W przypadku kobiet: brak miesiączki
 • Nieregularne bicie serca
 • Odwodnienie

Przyczyny występowania anoreksji

Wiele czynników może przyczynić się do anoreksji. Jeśli w naszej rodzinie była osoba, która borykała się z anoreksją to automatycznie również jesteśmy na nią narażeni. Ponadto, niektóre cechy takie jak: perfekcjonizm, niska samoocena czy lęk również się do tego przyczyniają. Wpływ na to ma również społeczeństwo, presja rówieśników (szczególnie jeśli uczestniczymy w zajęciach, w których wygląd jest ważny, np. taniec czy gimnastyka), oraz inne wydarzenia emocjonalne.

Jak leczyć anoreksję?

Istnieje powszechny mit, że anoreksja jest stała, nawet jeśli zaczynamy jeść. Jednak anoreksja to nie tylko kwestia samego jedzenia. Należy pamiętać, że anoreksja to choroba, która tworzy nieuporządkowane myśli, a leczenie może pomóc większości ludzi.

Pierwszym celem leczenia jest przywrócenie prawidłowej masy ciała poprzez odpowiednie odżywianie. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, niektórzy mogą wymagać hospitalizacji. Jeśli ludzie nie chcą jeść i są skrajnie niedożywieni, mogą wymagać spędzenia czasu w szpitalu.

Istnieją również obiekty, które oferują leczenie ambulatoryjne – programy dzienne. Uczęszczamy na zajęcia niemal codziennie, możemy również spać w owych ośrodkach. Mamy dostęp do zespołu specjalistów, bierzemy udział w terapiach indywidualnych oraz grupowych, w edukacji żywieniowej i innych działaniach terapeutycznych.

Inni mogą odwiedzać codziennie terapeutę. Terapia indywidualna pomaga chorym poznawać zdrowe sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach, zmniejszyć lęk i zmienić negatywne myśli i zachowania. Są również terapie oparte na rodzinie. Wspólnie rozwiązuje się problemy i pomaga cierpiącym w utrzymaniu zdrowych zachowań. Terapia grupowa również pomaga, dodatkowo daje ludziom możliwość kontaktu z innymi.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *