5 powodów dla których warto regularnie odwiedzać dentystę

Wizyta u dentysty raz na pół roku to niekoniecznie spotkanie, na które czekamy z niecierpliwością. Jeśli rozważasz odwołanie swojej kolejnej wizyty kontrolnej, bo przecież „nic mi nie dolega, a na ostatniej wizycie okazało się, że moje zęby są w zupełności zdrowe” , to ten artykuł jest właśnie dla ciebie! Poniżej przedstawiamy najważniejsze powody, dla których warto regularnie odwiedzać swojego dentystę.

Osad i kamień nazębny

Regularne mycie zębów nawet najlepszymi szczoteczkami, nie jest w stanie zagwarantować nam całkowitego wyczyszczenia jamy ustnej. W naszym uzębieniu istnieją pewne obszary, których nie dosięgnie nawet nić dentystyczna. Ukryte szczątki jedzenia gromadzą bakterie, które tworzą osad nazębny. Jeśli nie zostanie on zawczasu usunięty, sytuacja może się pogorszyć i doprowadzić do powstania kamienia nazębnego, który przyczynia się do demineralizacji szkliwa.

Zapalenie dziąsła

Jeśli osad lub kamień nazębny nie zostaną w porę usunięte, mogą doprowadzić do zapalenia dziąseł. Osad i kamień nazębny gromadzą się głównie w miejscu, w którym ząb połączony jest z dziąsłem. Reaguje ono stopniowym „oddaleniem się” od miejsca zakażenia (tzw. cofanie się dziąsła), ale reakcja nie w porę może wywołać infekcję. Wówczas tworzy się zapalenie dziąsła. W ustach pojawiają się obrzęki, krwawienie, a nawet uciążliwy ból. Zainfekowane zęby i dziąsła powodują rozpad kości, czego efektem może być rozluźnienie zębów lub ich stopniowe wypadanie.

Rak jamy ustnej

Rak jamy ustnej jest bardzo poważną chorobą, która objawia się na różne sposoby. Bez znajomości oznak jego wczesnego stadium, rak jamy ustnej może zostać zdiagnozowany zbyt późno i stać się zagrożeniem dla naszego życia. Na szczęście jego wczesna diagnostyka umożliwia skuteczne wyleczenie. Wczesne symptomy raka jamy ustnej zdiagnozować może wyłącznie wykwalifikowany dentysta. Profilaktyczne wizyty w gabinecie dentystycznym mogą uratować nam życie!

Złe nawyki

Istnieje wiele różnych złych nawyków, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie naszej jamy ustnej, Należy do nich obgryzanie paznokci, zaciskanie szczęki, jedzenie lepkich i bardzo słodkich słodyczy, picie kawy i oczywiście palenie. Regularne wizyty u dentysty pozwolą nam upewnić się, że nie doszło do poważnych uszkodzeń zębów, których sami nie zauważyliśmy. Dzięki temu unikniemy wszelkich szkód i będziemy mieli szansę na szybkie pozbycie się złych nawyków.

Kontrola obszarów szyjnych i węzłów chłonnych

Oprócz sprawdzenia stanu zdrowia naszej jamy ustnej, profesjonalny i doświadczony dentysta skontroluje także nasze węzły chłonne oraz obszary szyjne zlokalizowane tuż pod szczęką. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości (obrzęku, grudek, itp.), poinformuje nas i skieruje do odpowiedniego lekarza, dzięki czemu możemy w porę zapobiec poważnym problemom zdrowotnym.

Dbanie o stan zdrowia naszych zębów i dziąseł, dokładne ich czyszczenie, a także sprawdzenie wszelkich nieprawidłowości, których nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem – dentyści dokładają wszelkich starań, abyśmy mogli cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami jak najdłużej! Nawet gdy nic się nie dzieje, pamiętajmy o profilaktycznych wizytach w gabinecie dentystycznym by zapobiec wszelkim chorobom jamy ustnej.

Źródło: Bianco – Periodontologia Warszawa

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *